Literátská křídla

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Literátská křídla

Příspěvekod Martin Kolacia v 24.05.2009 13:17:05

Chtěl bych vám ukázat kratičkou cestu jedné silvestrisky. Byla zakoupena jako narozeninový dárek v bonsaicentru roku 2007. V roce 2008 jsem provedl úpravu kmene , kdy v místě prvního jinu kmen odskakoval v pro mne v nehezkém úhlu a dále pak ještě několik menších úprav pohybu . Po těchto zákrocích jsem vydrátoval všechny větvičky aby měli přístup ke světlu. Borovička se mi za to odvděčila nádherným a bujným růstem. Na podzim 2008 jsem si ji vzal na konzultaci k Pavlovi Slovákovi a myslím že není čeho litovat. Před mýma očima ji párkrát ohnul na jednu a na druhou stranu a já uviděl základ (alespoň pro mne) hezkého literátku , který jsem zrealizoval v chmurných podzimních dnech. Teď na jaře 2009 jsem provedl větší úpravu kořenů. Bohužel zatím stav kořenů ji neumožňuje zasadit do nižší a užší misky , ale tahle varianta misky která na ni zbyla bych řekl že taky není zlá. Byl bych rád kdyby mi někdo navrhnul jaká miska by byla vhodnější :wink: či poreptal co by se dalo změnit a jak :idea:
Přílohy
a.JPG
výchozí A strana
b.JPG
výchozí B
c.JPG
výchozí C
d.JPG
výchozí D
1.jpg
jeden z návrhů
vydrát.JPG
po úpravě kmene
P1010009.JPG
deatail zavětvení před tvarováním
P1010012.JPG
jaro 2009
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Re: Literátská křídla

Příspěvekod dante v 24.05.2009 14:00:09

Ahoj Martin, mne sa to pači :wink: .Misku , skôr nejaky nepravidelny tanier .Pekna praca, ahoj.
dante

Příspěvekod Jiřka v 27.05.2009 13:38:25

Martine, až do té poslední fotografie pěkné.
Pak hrůza a nepochopení rostliny :? Ale jestli se ti to líbí...
Jiřka

Příspěvekod Martin Kolacia v 27.05.2009 14:31:56

jiřka: jasně ........ale spíše bych uvítal konstruktivní kritiku ... co jak kam kde ..nákres , návrh c| :idea:
Martin Kolacia

Příspěvekod Hanzo v 27.05.2009 16:37:08

Martine pěkná práce. =D> Miska literát bubínek jemný ne s rovným kolmým okrajem ale zkoseným jako miska.Nebo kulatá čína bez glazury na nožičkách.
Tvoje Bonsai to jseš ty.
Hanzo

Příspěvekod Jiřka v 28.05.2009 17:41:43

No nákres jsi si měl Martine udělat před tím, než jsi začal se stromem pracovat...
Podobné práce jsem viděla na Bonsai Cupu v Libčanech u úplných začátečníků. Když už nevěděli kam, tak vytvořili něco podobného. Naštěstí ale nepokazili takhle slušný materiál. U tvého stromku je to fakt škoda, protože ten byl pěkný sám o sobě a kór po tom narovnání. Tenhle patvar už ani krása kmene a konicita nezachrání :?
Ale aspoň jsi ukázal, že by jsi se měl vrátit k tomu rýpání a kybicování ostatních. Tohle ti bohužel moc nejde...
Jiřka

Příspěvekod dante v 28.05.2009 19:21:22

Ahoj Martin, tento stromček sa ubera inym smerom ako klasicky literat.Preto nečakaj od každeho ovacie :wink: .Je to ešte len zaklad, ked sa zahusti bude to parada.Pekne vynika kmen a to po celej dlžke, ja by som na nom nič nemenil.Ale je to len moja skromna mienka a tvoj stromček :wink: , ahoj.
dante

Příspěvekod Jiřka v 28.05.2009 20:48:21

re Dante: Právě, že až se koruna více zahustí, bude to ještě větší tragédie než je teď. Strom pak bude opticky padat
re Martin: Víš, ono vytvořit pěkný literát je mnohem těžší než natvarovat klasický strom. Měl jsi počkat až budeš mít nějaké zkušenosti.
Třeba ten návrh třeba nebyl špatný. Škoda, že jsi pak použil vlastní fantazii c|
Jo a malá poznámka. Dát tři elektrikářské svorky bez nějaké podložky na takhle krásnou a starou borku, to je vážně umění a neúcta ke stromu. To smekám C:-) pane BONSAJISTO
Jiřka

Příspěvekod Martin Kolacia v 28.05.2009 20:53:09

jiřka: pokud vytušuji z tvé odpovědi , tak byl lepší ten návrh ano ? Návrh jak je z fotek vidět pochází ze starší doby , kdy byl kmen ohýbán a bandážován :wink: a že bych nepřemýšlel o tom co s tím udělám je pak logicky asi blbost. Ohybem v horní části stromek podle mne získal na dramatickém výrazu.
Tvar koruny a její rozpatrování se asi nedá nikdy po prvním vytvarování moc razantně hodnotit. Není to léta předpěstovaný materiál přichystaný pro bonsajového mistra.
V době focení měl stromek celkem krátce za sebou přesazení s velkým zásahem do kořenů proto je po vytáhnutí jehlic neučesaný - nechtěl jsem s ním kroutit , řekl bych že si zaslouží čas k regeneraci.

na bonsajích je hezké to , že se krom úmrtí vlastně nedají pokazit ...dá se stále vycházet z toho , že někdo najde takovéto yamadori a pak si ho může dát do podoby jakou chce.
Martin Kolacia

Příspěvekod lazaruslong v 28.05.2009 20:54:57

to jiřka: osobně si myslím, že se stromek mohl ubírat někudy jinudy-o tom žádná, ale trochu mě mrzí váš styl kritiky...tohle už hraničí se zbytečným napadáním. Navíc od člověka, který je zde podle příspěvků nový- tudíž si zatím nevybudoval žádnou pověst... nebudu obhajovat práci Martina, ale nelíbí se mi váš styl komunikace. Tohle chování k bonsajím nepatří. Ale je to jen můj názor podložený, byť jen několikaletým pohybováním v tomto okruhu lidí.... howgh
piš pět, svačím.....
lazaruslong

Příspěvekod Martin Kolacia v 28.05.2009 21:06:17

jiřka: - jakmile se koruna zahustí dá se zmenšit :wink:
- zkušenosti se získávají prací na stromcích :wink:
- elektrikářské pásky jsou dané s citem tak aby neublížili borce - byly přikládány nejprve ke kmeni a pak vzadu staženy takže se borka ani nepohnula a ani přinejmenším jí to neublížilo a jistě neublíží. I kdybych ovšem borku poškodil což je problém při jakékoliv manipulaci z rostlinou borka se příštím rokem odloupne a nebude nic poznat. - Jak se díváš na mistry kteří oloupou borku kvůli tomu aby mohli učinit ohyb jaký potřebují ? :D
Martin Kolacia

Příspěvekod Simsa v 29.05.2009 08:13:28

Podepisuju se pod to co napsal lazaruslong ohledně komunikace. Podobná záležitost se tu už odehrávala a nedopadlo to podle mě optimálně. Ale ke stromu. přiznám se, že mě to hodně překvapilo a nějak v tom ten "výsledek" nevidím. je fakt, že kmen je hodně dlouhý a tenký, ale pohyb má. Proč je koruna tak dole nevím. Snad kdyby Martin přidal nějaký obrázek výsledné vize. CO? :lol:
Simsa

Příspěvekod Jiřka v 29.05.2009 10:27:26

Vidím Martine, že máš na všecko odpoveď :) Bohužel zcestnou...
Jinak, kdyby jsi to s těma páskama předvedl např.na semináři pana Auera, tak by tě asi rovnou vyhodil i když by jsi měl zaplaceno. Ale to nevadí, určitě by jsi jim to vysvětlil :lol:
Jo a ty jsi snad ten kmen v tom místě ohýbal? :shock:
Jiřka

Příspěvekod Martin Kolacia v 29.05.2009 13:39:35

jiřka: komunikace s tebou není dvousměrná takže je zbytečné se dále rozepisovat :D
simsa: výsledná vize:zapracuji na patrech a chtěl bych ještě nechat povyrůst levou spodní větev .. a pak ještě malinko náklon doprava
Přílohy
jjjjj.JPG
Martin Kolacia

Příspěvekod Standa v 30.05.2009 10:35:34

Jiřka: a co takhle nějaký konstruktivní návrh místo kritizování bez jakýchkoliv nápadů? Nechceš zkusit poslat třeba aspoň vituál jak bys to udělala Ty? Ono jenom kritizovat, to dokáže každý. Teoretiků bez zkušeností je nás tady dost, jen s tím rozdílem, že dokud jsme sami nic nedokázali, tak si aspoň odpustíme podobné narážky, občas i urážlivé.
Standa
Standa

Další

Zpět na tvarování