Luboš Šebek tvaruje borovici

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Luboš Šebek tvaruje borovici

Příspěvekod Stropnicky v 18.02.2009 22:16:04

Zajímavou proměnu borovice provedl Luboš v Bonsai centru Libčany. Odkaz na reportáž jsme nejprve "jenom" umístili na stránky našeho zpravodajského serveru, ale protože jste si stěžovali, že se k tvarování nemůžete vyjádřit, trochu jsme to poopravili a připravili prostředí pro hodnocení, pochvalu i kritiku :D

Pro vkládání příspěvků se nejprve musíte (samozřejmě jen pokud ještě nejste) zaregistrovat!

Nejdříve si můžete prohlédnout originální reportáž Marka Pišla na http://www.bonsaicentrum.cz, kde je samozřejmě daleko více obrázků.
A až se sem vrátíte, nic nebrání tomu, abyste se pustili do práce...

z1.jpg
Borovice ve výchozím stavu, asi pohledová strana
z2.jpg
Pohled 2
z3.jpg
Pohled 3
z4.jpg
Pohled 4

Pár obrázků, které ukazují pracovní postup:

1.jpg
Frézování mrtvého kmene
2.jpg
Použití škrabky
3.jpg
Opalování plynem
4.jpg
Následné čišťení
55.jpg
Lýkování
6.jpg
Konečné tvarování větve, resp. nové koruny

A tady vidíte výsledek:

h1.jpg
Pohledová strana
h2.jpg
Pohled 2
h3.jpg
Pohled 3
h4.jpg
Pohled 4
Stropnicky
Site Admin

Re: Luboš Šebek tvaruje borovici

Příspěvekod Míra v 18.02.2009 22:26:51

Moc se mi líbí pan Šebek prostě umí :)
Míra

Příspěvekod Pavel Vaško v 19.02.2009 06:55:48

No já nevím, mě se strom vůbec nelíbí. Pravda je, že se s tím asi nic moc jiného dělat nedalo, ale výsledek mi připadá moc násilný. Možná se mohla větev tvarovat spíš do šířky než do výšky, ale spíš si myslím, že strom mohl zůstat v přírodě a ne být tvarován za každou cenu.
Pavel Vaško

Příspěvekod Krokus v 19.02.2009 08:26:09

Vyhýbám se slovních hodnocení tvarování, ale tady musím souhlasit s Pavlem Vaškem. Nemluvě o tom, že nechápu, co se člověk může naučit, když někam přiveze materiál a někdo jiný mu jej tam zpracuje. Někomu to ale, jak vidno, nevadí. Jinak, jakási diskuse již proběhla:
http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=120
Na světě je jen jeden smutek, a to, že skutek navždy utek.
Krokus

Příspěvekod homola v 19.02.2009 08:54:53

Luboš vás k tvarování vašeho stromu zcela jistě pustí. Vím to z vlastní zkušenosti. A naučit se, konkrétně od něho, při tom můžete takhle docela dost.

Místo kaie bych vám doporučil články v časopise, které o těchto akcích v Libčanech docela obšírně informují a je dokumentují.
homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 19.02.2009 11:13:51

pravděpodobně tady chybí záměr majitele , která část kořenů a viditelné borky pravděpodobně odkráčí ... proto se mi pohledovka nepozdává a řekl bych že jsem někde četl název bonsaje který se bude pro tuhle variantu hodit - "borovice , která není"

nesouhlasím s tím , že se neměla tvarovat , ale výsledek je neodpovídající skutečnosti ... nový kmen je příliš tenký na takovou korunu , která vznikla .... proto bych volil spíše nějaký extrém bunjinu
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Martin Kolacia v 19.02.2009 11:20:27

ještě bych dodal , že první tvarování právě může odhalit , nebo ukázat cestu ... (pro některé kytky do pěstebního kontajneru , pro některé kytky do komunálního kontajneru a pro některé je to cesta na kokufu :mrgreen: )

tohle tvarování přece není demonstrátorské c|
Martin Kolacia

Příspěvekod Ivet Mikesova v 19.02.2009 12:01:41

Tiez mam trochu rozporuplne myslienky pri pohlade na borovicku, skor by som ako pohladovku pouzila pohlad 3 s velmi miernym naklonom vlavo a korunku vytvarovat nizsiu a viac naplocho prechadzajuc jinom z hlavneho kmena s taziskom vpravo od jinu, ktory by mohol byt na celom diele dominantnym.
zdraví Ivet
Ivet Mikesova

Příspěvekod pas v 19.02.2009 12:19:37

Martin Kolacia píše:ještě bych dodal , že první tvarování právě může odhalit , nebo ukázat cestu ... (pro některé kytky do pěstebního kontajneru , pro některé kytky do komunálního kontajneru a pro některé je to cesta na kokufu :mrgreen: )

tohle tvarování přece není demonstrátorské c|

Sorry, ale ty tvoje "kontajnery" mně vždy připomenou mého souseda, který do "kontajneru" dává "polyestyren" a má strach z vysokého "chorestereronu". :D
pas

Příspěvekod Martin Kolacia v 19.02.2009 13:13:22

pas: uznávám kontajnér je blbost stejně jako karkulačka ...ale je to poměrně milá blbost to musíš uznat ...a teď hupky dupky k bonsaji .... :wink:
Martin Kolacia

Příspěvekod pas v 19.02.2009 13:42:29

Martin Kolacia Jsem rád, že jsi mou narážku vzal s humorem. Tak to bylo i myšleno. Někdo je na to dost citlivý. :)

K tomu stromku. Tvarování jako takovému nelze nic vytknout, z výchozího materiálu, dle mého, už nešlo dostat víc, ale z výsledného dojmu jsem trošku rozpačitý. Marně přemýšlím, kterou stranu zvolit jako pohledovku a co je lepší, jestli schovávat kmen koruny za jin nebo ho přiznat. Být to můj strom, tak jak se znám, budu s ním hodinu točit a stejně asi jednoznačnou pohledovku nenajdu. Pravděpodobně až koruna výrazněji zmohutní a změní se proporce bude celkový dojem lepší.
pas

Příspěvekod Richard Schneedörfler v 19.02.2009 18:45:47

Dobrý den,
musím se přiznat, že jsem čekal úplně něco jiného. Zdá se mi škoda vyžít mrtvý kmen ke skrytí nedostatků nového terminálu. Myslím si, že se měl mrtvý kmen stát dominantou bosaje, z fotek mi připadá, že se jeho půvad vytrácí. Nynějši terminál mohl být využit například k vytvoření polokaskády či kaskády, ale je to pouze názor začátečníka :). Abych jenom nekritizoval, tak se mi moc libi opracováni kmene, působí velice přirozeně.
Zdraví,

Richard S.
Richard Schneedörfler

Příspěvekod Ladislav Kotál v 23.02.2009 14:15:47

Tuto borovici uvedenou v předchozím příspěvku od pana Homoly jsem viděl za 3 měsíce po tvarovačce, jak napůl zrzavá úpí v BC Libčany. Ukažte mi ji nyní po 9 letech ? Musí být úžasná! :! . Jinak k borovici tvarovanou p. Šebkem nemám nic,ta to narozdíl od té předchozí přežije.
Ladislav Kotál

Příspěvekod Martin Kolacia v 23.02.2009 14:58:28

homola: je to stejný druh tvarování ....? Tady je vidět línie kmene alespoň po tu nižší větev. To je pro mne akceptovatelné ..a ta línie je krásně zužující ...to že se vrcholek skrývá za mrtvým dřevem není na škodu. U prezentovaného tvarování pana Šebka se ale jedná po mrtvé dřevo a z něho vyčuhuje korunka .... spíše jako tanuki
Martin Kolacia

Další

Zpět na tvarování