80 nejkrásnějších japonských zahrad

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Stropnicky

Příspěvekod Homola v 25.12.2005 19:58:57

Tak jsem včera dostal nadělenou tuhle knihu. Bylo to veliké těšení, protože jsem si ji sháněl sám a měl jsem ji už v srpnu, na základě tipu pana Jiřího Svačiny. Byl jsem jím upozorněn na poněkud zvláštní barvu některých fotek. Je to asi pravda, ovšem není jich mnoho. Ono asi tyhle zahrady nebude lehké fotograovat, zvláště když jsou veřejnosti přístupné. Všude asi bývá plno lidí a tak nejlepší doba pro focení je brzo ráno, resp. někdy před soumrakem večer. Není to ale IMHO taková závada, která by výsledný efekt knihy nějak extrémně devalvovala. Měl bych ale poněkud jinou výtku: Myslím, že fotagrafie mohly být větší, resp. více větších a menší množství. Všiml jsem si, že v několika případech jsou tam focena stejná místa z různých úhlů. Následně je tam sice více fotek, ale menších. Je to škoda, tohle jsou pocitová místa, kde na člověka má působit celková scenérie. Asi se do Japonska velká část z nás jen tak brzo nepodívá, takže knihy, kazety a DVD jsou jedinou možností. U těch fotek IMHO platí, že čím větší scéna a čím větší provedení reprodukce, tím lépe. Toto se v knize povedlo autorům jenom zčásti. Vím, že knihy dnes nejsou levné a že tohle je možná kompromis prodejnosti na úkor kvality, ale přesto je to škoda.
Homola

Příspěvekod Mladý v 25.12.2005 23:58:59

Já ji dostal také a musím říci, že jsem nadšen. Nemám totiž moc možností tyto věci sledovat a protože se chystám něco malého vybudovat, je to pro mě jeden z mála zdrojů poučení a inspirace. Polemizovat se dá asi o všem, ale já bych autorům poděkoval a jdu zase číst :D (a papat cukroví)
Mladý

Příspěvekod LORENC v 26.12.2005 23:50:43

Kniha je opravdu krásná, ale já ji beru jako návod k tomu, jak více pohledů na zahrady - a i v té větší požadované velikosti - je možné najít na desítkách japonských serverů. Stačí zadat na Google. A také je možno se na mnohé z nich podívat ze satelitu, to je potom paráda ... !
LORENC

Kniha

Příspěvekod Carlos v 27.12.2005 10:08:13

Knihu jsem také dostal a líbí se mi velice. Faktem je, že spoustu obrázků najdete na internetu, ale knihu si můžete sbalit a vzít třebas na přátelskou oficiální návštěvu ke tchýni (jako třebas dnes já :)) a tam si v klidu v koutku listovat, těšit se z nádherných obrázků, představovat si vlastní zahradu a nechat kolem sebe plynout informace kdo s kým, komu se otelila koza a pod. :)
Carlos

Lampy

Příspěvekod homola v 17.02.2006 21:41:03

Jedna z věcí, které člověka v té knize zaujmou, jsou lampy:
-třeba ta yamadori s trávou, na straně 21
-krásně zamechovaná na straně 39
-typická chrámová řada na straně 41
-zátiší u bambusového plůtku na straně 44
- kulatá s dutinou na straně 58
-nevrtaná yamadori na straně 65
-stará lampa ve starobylé Honnen in na straně 159
- soukolí (nepříliš typické) lamp na straně 181
- pagodovitá na straně 205
- vrtaná yamadori na straně 213
- klobouková lampa na straně 262
Je to zkrátka paráda. Oči přecházejí....
homola

Příspěvekod amesiowa v 22.03.2006 14:12:33

Tuto knihu jsem si koupila tento vikend a musim rict, ze tech penez nelituji, opravdu krasna, cele dva dny jsem z ni nevystrcila nos! :D
amesiowa

Příspěvekod Klot v 28.07.2006 08:32:07

Bohužel se nemohu ztotožnit s výkřiky nadšení v souvislosti s touto knihou. Lze ji brát pouze jako jakési leporelo obrázků z míst kam se člověk běžně nedostane, ale odborná hodnota je mizivá. Srovnání s knihou manželů Hrdličkových Umění japonských zahrad vychází jako srovnání slabikáře s encyklopedií, a to ani nemluvím o otřesné mluvnické úrovni textů, které někdy působí takřka nesmyslně, asi jako automatický překlad. Úroveň fotografií je z technického hlediska tristní. Některé velkoformátové (rozuměj vytištěné na dvoustranu) jsou neostré, mnoho fotografií vypadá naopak jako by byly softwarově doostřované. 40 % fotek má podivný závoj a dobrá polovina je focena na ostrém slunci bez jakéhokoliv filtru, takže vysoký kontrast způsobuje vypálená místa bez kresby. Škoda že si pan Číhal před svou cestou do Japonska nepřečetl alespoň základní příručku o technice fotografování. Je možné, že za některé nedostatky může tiskárna, ale rozhodně ne za většinu. Takhle mohou vypadat "pěkné" fotky z dovolené, ale ne fotografie z publikace za téměř 800,- korun.
Klot

Příspěvekod homola v 22.08.2006 08:30:23

Ale, obrazová publikace přece není o odborné hodnotě?!?!? Smyslem takového díla je to, aby se lidi pokochali krásou zahrad a případně se inspirovali ve tvorbě. To zase třeba plně nesplňuje zmíněné dílo Věny a Zdeňka Hrdličkových a Zdeňka Thomy, ve kterém jsou podrobně a na špičkové odborné úrovni popsány vývoj a trendy japonské zahradní tvorby. O kvalitě fotografií pana Thomy nelze diskutovat, ta je excelentní, ale je v uvedené knize víceméně doprovodného charakteru. Nejsem si jist, jestli tam nejsou i fotografie pořízené Hrdličkovými. V té knize o čínských zahradách ano. Z části jsou tam ale i fotky, věnované i jiným věcem, než jsou zahradní exteriéry. Třeba dřevoryty, kresby, ostatní japan art obecně. Zkrátka, ty knihy nejsou vcelku srovnatelné. Pan Thoma by jistě také mohl vydat takovouhle knihu, jako Číhalovi, a fotografie by zcela nepochybně byly naprosto špičkové. Ty prezentované se mi ovšem taky líbí. Já třeba nedovedu udělat fotku, která by byla bezproblémově použitelná pro publikaci a tak si všech, kteří to umí, vážím. Možná to vy umíte. Texty bych neřešil, otřesnou úroveň má třeba i čeština Aloise Jiráska, kterého nám za mojich školních let tlačili do hlav. Takže jsem nejspíš otrkán.
homola

Schválně

Příspěvekod homola v 23.08.2006 08:55:08

jsem si včera večer oběma knihami pro srovnání listoval. Ty fotografie pana Thomy a Číhalových jsou z velké části po technické stránce srovnatelné. Je znát, že u těch od pana THomy autor projevil trochu více citu pro kompozici focené scenérie. Ale - je to přece profík a Mistr. Taky zcela určitě pro doprovod vynikajícího textu Hrdličkových vybral to nejlepší a nejvhodnější. Možná už jsem tu v threadu zmínil, co by mi na té knize Číhalových maličko vadilo. Je tam několik fotek, kdy je objektem zájmu prakticky stejná část zehrady, pod poněkud jiným úhlem. Možná se toho mohli vystříhat a na konto uvolněného místa některé fotografie mohly být větší. I těch velkých je tam ale i tak dost, mnoho z nich je širších než je kniha manželů Hrdličkových v deskách. Líbí se mi obě dvě, proč to tolik okecávat.
homola

Příspěvekod Klot v 29.08.2006 09:01:50

Moje námitka se týkala pouze a jen ceny, které podle mě neodpovídá ani kvalita fotografií, ani doprovodného textu, ani knihařského provedení. Uznávám že jako fotograf posuzuju možná fotografie o něco přísnějším okem než běžný čtenář, ale texty jsou prostě slabé ať už z hlediska obsahu nebo češtiny (mám na mysli gramatické nedostatky, díky kterým jsou některé věty nesmyslné) . Myslím že u publikace za takovou částku mohli autoři investovat nějaký ten peníz do jazykové korektury, zvlášť při tak nevelkém objemu textů. A že je kniha špatně svázaná, je u obrazové publikace ostuda - při váze použitého křídového papíru dochází k poškozování (uvolnění) vazby i jen prostým stáním v knihovně. Trošku bych to přirovnal k návštěvě luxusní restaurace, kde brambory byly lehce rozvařené, biftek krapátek tužší a účet poměrně vysoký - účel to splnilo, hlad jsme zahnali, ale něco tomu chybělo k dokonalosti na kterou jsme se těšili.
Klot

Příspěvekod homola v 29.08.2006 10:32:54

To je zajímavé. Byly by někde k nahlédnutí vaše fotografie nějakých zahradních exteriérů? Nebo přírodní útvary? Pro srovnání.
K obsahové části textů: jsou to takové malé sloupky, stručnej popis. Myslím, že k většině publikovaných zahrad neexistuje žádná literatura, možná ani v angličtině, ze které by se dalo čerpat. Třeba je dodnes neznámý autor slavné kamenné zahrady v Ryoan-ji a na dovršení všeho se ani řádně neví, co ta zahrada symbolizuje. Nebo se mi vybavuje, že je tam v knize i víceméně neznámá čajová zahrada. Fakt nevím, co byste chtěl o tomhle více psát. Zejména ve chvíli, kdy jde charakterem díla o obrazovou publikaci, něco jako album. A do té kritiky češtiny se osobně taky nepustím, nejsem si totiž v tomhle bodě jistej sám sebou. A popravdě, málokdo kolem asi je. Důležité je psát věci především tak, aby lidi pochopili smysl sdělovaného.
homola

Příspěvekod Klot v 29.08.2006 10:51:46

Mám bohužel pocit že každý mluvíme trošku o něčem jiném...co nadělat. Nějaké moje postarší fotky by se našly na Photopostu, hledejte autora Pavel Klotzman (obávám se že se pro možnost vyhledat konkrétního autora budete muset zaregistrovat), nějaký ten exteriér mezi nimi bude. Pokud byste snad skutečně tak stál o to vidět moje fotky, pošlu Vám nějaké co mám zrovna tady v PC na e-mail, i když nevím co to má společného s panem Číhalem. Předpokládám že chcete porovnat kdo to umí líp...no když Vám to udělá radost, proč ne.
Klot

Příspěvekod homola v 29.08.2006 12:53:10

Těžko říct. Našel jsem na photopostu vaše fotky, ale patrně jsou některé z nich editované dost amatérskými programy. Jinak, náměty jsou hezké a zajímavé. Není tam žádný přírodní kout, nebo zahrada, aby se to dalo dobře srovnat s Číhalovými.
Jestli něco takového máte, tak mi to, prosím, pošlete na adresu na úvodní stránce b-dnes, nebo přímo na mojí: homola@zf.jcu.cz
Rád se podívám.
homola

Příspěvekod Klot v 29.08.2006 15:13:34

Víte co, necháme toho - já si nechám svůj názor, vy svůj a případný čtenář se rozhodne sám. Jen pro Vaši informaci - existuje také něco jako přechodové filtry, polarizační filtr, focení na monochromatické materiály s následným tónováním - ne všechno co je tonálně neobvyklé musí být "editováno dost amatérskými programy". Je nutno si také uvědomit že u fotografií na netu velmi závisí na kalibraci monitoru, proto jsem taky s dalším zasíláním na Photopost přestal. Opravdová fotka je na papíře.
Klot

Příspěvekod homola v 30.08.2006 08:05:27

Myslel jsem spíš třeba na schůdkovitost pixelů v některých JPEGách. Například. Nekritizoval jsem vliv lidského prvku (vás) na expozici.
Škoda, že nemáte fotografie přírody nebo zahrady. Mohli bychom to pak posoudit. Třeba jste opravdu lepší fotograf než manželé Číhalovi.
homola

Další

Zpět na literatura