Jezírka-průzračná voda

tvorba japonských zahrad, ošetřování

Moderátor: Stropnicky

Jezírka-průzračná voda

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 11.02.2012 11:13:52

Vzhledem k tomu,že je zimní útlum,rozhodl jsem se odpovědět,snažit se poradit všem kteří mají problémy s jezírkovou vodou.
Je známo,že koikapři se dají ochočit a krmit se z ruky.Aby si ryby zvykly,je nutné mít stále čistou vodu.Když přijdu k jezírku,kapři ihned plavou k místu kde stojím a následují mě i tam kde se u jezírka pohybuji.Největším problémem je ale dlouhá řasa která dělá majitelům jezírek obrovské problémy.Všechny prostředky na likvidaci řasy jsou velmi drahé,působí chvíli a často nebezpečně mění ph vody.Tzv.odborníci na slovo vzatí nás ohlupují různými radami jaký prostředek použít,protože jim jde především o kšeft.Jsem zvědavý,co bude ve slibovaných radách příštího čísla časopisu.
Moje rada pro křišťálově čistou vodu jakou mám už pět let v jezírku já je-vodu v jezírku solit.Používám kuchyňskou sůl bez jódu v koncentraci 3 kg na tisíc litrů vody.Mám v jezírku 30 000 l vody,takže jsem dal 90 kg soli.Sůl nejenom že desinfikuje vodu,ale i podporuje u ryb tvorbu slizu.Týdne měním půl kubíku vody při čistění filtrace,takže při dopouštění dodám asi 1,5 kg soli.Sůl kupuji v 50 kg balení a cena je opravdu zanedbatelná a účinek stoprocentní.Žádná řasa a voda průhledná az na dno 210 cm hloubky,takže stále vidím na dně nasávací gulu.Kdo viděl moje raby,připadaly mu jako pod sklem,tak je voda čistá.
I já jsem v minulosti vyhodil pár tisíc za chemii na čistění vody od dlouhé řasy a ph se mi změnilo tak příšerně,že jsem musel k jeho vyrovnání nalít do jezírka 14 litrů jablečného octa-tedy další investice.
Doufám,že moje rada pomůže mnoha zoufalým majitelům jezírek,a na jaře již budou mít vodu čistou.
Přílohy
P180511_15.020003.JPG
Pavlikovsky Karel

Re: Jezírka-průzračná voda

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 13.02.2012 14:36:42

Zdravím všechny kdo mají jezírko s rybami.
Moje rady jak se navždy zbavit dlouhé řasy v jezírku solením vody rychle zmizely,takže se těšíme na slibované rady v příštím čísle časopisu.
Ještě bych chtěl znát Vaše názory na dovozy koikaprů z Japonska a jejich nabídka od různých firem.
Po zemětřesení a výbuchu jaderné elektrárny ve Fukušimě bylo na internetu varování,že výbuch a radioaktivní zamoření bylo ve Fukušimě 40 x silnější než
v Černobilu.Od té doby je ticho a všichni se staví k problému jako by se nic závažného nestalo.
Nechápu,jak naši obchodníci bez obav do Japonska jezdí a ryby nabízejí.Asi proto,že záření není vidět.
Jinak si to vysvětlit nedovedu.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Irenka.kytička v 13.02.2012 19:55:11

Dobrý večer omlouvám se jsem začátečník jezírko mám kratší dobu a bojujeme s mužem taktéž s dlouhou řasou kupujeme chemii ale po přečtení Vašeho příspěvku bych také ráda zkusila tu sůl jen bych měla otázku zda to neuškodí nějak rostlinám kosatce lekníny atd.. vím že když máte koi kapry asi nemáte rostliny . Taktéž nevím zda se ta sůl může nasypat najednou nebo je lepší přidávat po menších dávkách mám karásky a závojnatky drží se mi tam žabky tak abych jim neublížila moc Vám děkuji
Irenka.kytička

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 14.02.2012 10:08:22

Ano,je potřeba zvážit jestli je pro Vás důležité mít rostliny a řasu,nebo ryby v čisté vodě bez dlouhé řasy a nekonečného boje proti ní.
Naše jezírko je 30000 l vody s hloubkou 210 cm.Břehy jsou strmé,bez lagunových oblastí.Laguny jsou nebezpečné kvůli přehřívání vody a řasa se vytváří nejprve kolem rostlin.My vodní rostliny nemáme,ale podle informací které mám,by 3kg soli na kubík vody ještě nemělk rostlinám ublížit.
Přidával jsem sůl postupně v rozmezí asi dvou týdnů.
Když už jsem tady,chtěl bych ještě varovat před filtrováním vody v zimním období.I když použijete čerpadlo s nižším výkonem,nevidím jediný důvod
proč s vodou míchat.Ryby mají zimní spánek s frekvencí jeden až dva tepy srdce za minutu,nepřijímají potravu,takže nemají ani odpad.
Ještě se mi nestalo,aby nám nějaká ryba po zimě uhynula.Pokud mám nějaké informace o zimních úhynech,tak vždycky to bylo u těch,kdo v zimě vodu filtrovali.Tam je především nebezpečný pokles teploty pod čtyři stupně,což lehko nastane mícháním vody i když je čerpadlo umístěno pod hladinou.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 14.02.2012 10:26:14

Ještě k těm Vašim žabkám.Ony asi solenou vodu kladně nepřivítají a Vaše jezírko opustí.
My máme v jezírku pouze 25 koikapírků a ti jsou očividně šťastní.Sůl je také chrání od nemocí a parazitů a podporuje tvorbu ochranného slizu.
Ani na 16 m dlouhém potůčku kterým se voda z filtrace do jezírka vrací se řasa nevytváří.A když už jsem u té filtrace,jako hlavní náplň používám KALDNES,jehož nevýhodou je to,že se dlouze osídluje bakteriemi i když mám na ně vyvíječ a do jezírka je na jaře dodávám.
Dnes je Valentýna,tak nezapomeňte slavit,život je krátký.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Irenka.kytička v 14.02.2012 19:25:19

Děkuji za odpověď hodně jsem investovala do leknínů do rostlin a ta moje žabka by mi opravdu chyběla takže dále budeme filtrovat je to boj na dlouhou trať děkuji I.V.
Irenka.kytička

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 15.02.2012 11:00:13

Boj proti jezírkové dlouhé řese a filtrování jsou dvě různé věci,že ano,ale to už bych tady jaksi nerozváděl.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 17.02.2012 11:53:19

Vzhledem k tomu,
že na fóru se nic neobjevuje,přidávám několik fotografií od nás-Čajová zahrada Utajených stínů.
Přílohy
IMG_9250.jpg
IMG_2969.jpg
P190711_20.030001.jpg
P190711_20.080001.jpg
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Tomáš Homola v 17.02.2012 18:27:20

Fotky jsou parádní.

Co se týče toho solení vody v boji proti řasám. Ona to doporučuje už i poměrně dost stará akvaristická literatura. Tedy pro subtropické nádrže, samozřejmě. Něco jako jezírka v parném létě, ale celoročně. V praxi jsem viděl výsledky aplikace soli u pana Ladislava Němce. Kondici ryb to zjevně prospívalo, jak ostatně potvrzuje i p. Pavlikovský, řasám ne. Faktem je, že voda lehce opticky opaleskovala do žluta. Čímž se nechci pana Němce nijak dotknout, na to, že nikdy ryby nestudoval má rigorózní znalosti a vynikající výsledky v chovu a dokonce odchovu ryb. Zviditelnil se projekty zimoviště - potěšení se z kaprů v interiéru a během zimy.
Tomáš Homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 17.02.2012 19:29:14

moc pěkné místečko ..... gratuluji .... tam se musí skvěle pít čaj ale i dobré vínko :wink:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 18.02.2012 10:01:07

Pane Kolacio,Vy jste zahrál na moji strunu.
Vím,že jste z vinného kraje,ostatně není to daleko od nás.
Máme malý rodinný vinohrádek,pouze 45 hlav,takže jak sám víte,výroba nestačí pokrýt naši spotřebu.
No,ale přesto,až pojedete kolem našeho,klidně se na skleničku zastavte.
Karel

www.home.toscali.cz|pavlikovsky
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Martin Kolacia v 18.02.2012 14:03:37

děkuji za pozvání , sem tam zajedu k panu Svačinovi a to je od vás kousek...

PS: máte v adrese chybu - špatné lomítko :wink:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Zuzana v 30.03.2012 09:33:25

Dobrý den, velice mě zaujal Váš příspěvek. Máme koupací jezírko s cca 50 000 l vody a bojujeme nejen s dlouhou řasou kolem rostlinek, ale i se zelenou vodou.
Používáme v sezóně nitrifikační bakterie - myslíte, že jim slaná voda neuškodí ? A co filtrace- nemůže se nějak poškodit- např zkorodovat ?
Předem děkuji za Váš čas.
Zuzana

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 30.03.2012 10:19:36

Dobrý den,paní Zuzano,
letos byl led na jezírku téměř 30 cm tlustý,teď má voda 12 stupňů a již ryby pomalu krmím s přídavkem vitamínu C.Je to trošku disproporce s tím,že bakterie začínají žít až od těch dvanácti a víc.Samozřejmě každé jaro bakterie dodávám,mám na to i vyvíječ,tedy množírnu.Používám ve iltracích kaldnes a silonové špóny.Sůl bakteriím nevadí,aspoň nepozoruji žádná negativa.Ryby zimu přežily všechny.
Pane Kolacio,s panem Svačinou se sakozřejmě znám a navštěvuji ho.Pozvání stále platí,mobil 731861228
Zdravím.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 30.03.2012 10:25:19

Ještě jsem zapoměl,že zelenou vodu řeší UV lampa,dlouhou řasu sůl.Co se týče rezavění,iltrace+hadice a trubky jsou z plastů,kovový rotor čerpadla je ocelový,každoročně jej dvakrát kontroluji a poškození nemá.
Pavlikovsky Karel

Další

Zpět na tvorba, ošetřování