Daiza - rada pro začátek

co se nevešlo jinam

Moderátor: Kulhavý

Daiza - rada pro začátek

Příspěvekod Palán v 06.04.2015 15:12:41

Předem se omlouvám za laické dotazy, ale „žádný učený z nebe nespadl“. Během let jsem nasbíral několik zajímavých kamenů a umisťoval je jen tak volně na zahradě. Když se teď probírám příspěvky na tomto fóru, pochytil jsem inspiraci a chtěl bych alespoň ty, podle mě nejzajímavější, umístit na police k bonsajím jako doplněk. A možná je pak ukázat i na fóru. Nejsem řezbář a primární pro mne budou vždy bonsaje a zahrada, takže určitě nechci trávit moc času vyřezáváním daiza. Jsou tyto podložky nutností stejně jako misky pro bonsaje nebo existuje i jiné řešení, jak kameny vhodně umístit?
Ještě jeden dotaz. Část jednoho pěkného kamene byla ulomena. Je přípustná nějaká retuše? Třeba broušením.
Skutečné mistrovství vypadá jednoduše (japonské přísloví).
Palán

Re: Daiza - rada pro začátek

Příspěvekod Tomáš Homola v 07.04.2015 07:10:06

V Japonsku má každý suiseki vlastní dřevěnou podložku. Aranžmá na keramickém suibanu se využívá jen v letních měsících v tokonomě, ale také třeba na výstavách kdykoliv, kdy si to kámen zaslouží a vyleze tak lépe než na té podložce. Ale vlastní dai má vždycky.
Některé suiseki mají upravenou základnu, aby lépe sedly do dřeva. Jinak se na kámen nesahá, vyjma působení meterologických vlivů během péče yoseki. Ovšem třeba v Číně už je to jinak, kameny se zde leští, olejují a i lakují.
IMO si každý může udělat cokoliv způsobem, jakým mu to vyhovuje. Jen je lepší držet se pojmů, nazývat věci pravými jmény v souladu s obecně platnou definicí. Aby z toho pak nebylo to už příslovečné "čadó s pytlíkovým Pigi".
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Palán v 07.04.2015 15:13:25

Tomáš Homola píše:IMO si každý může udělat cokoliv způsobem, jakým mu to vyhovuje. Jen je lepší držet se pojmů, nazývat věci pravými jmény v souladu s obecně platnou definicí. Aby z toho pak nebylo to už příslovečné "čadó s pytlíkovým Pigi".

Takže pěkné kameny si nainstaluji jen tak do misek s pískem. Prostě to budou moje kameny, na které se rád podívám a snad se budou líbit i někomu, kdo přijde na moji zahradu. Hlavně se vyvaruji jim říkat saiseki. A je vystaráno. Budou v dešti i na sluníčku čekat (to jim jen prospěje), že přece jen někdy dostanu chuť vyřezávat.
Palán

Příspěvekod Pepík v 15.04.2015 10:13:27

Musíš ale počítat s tím že kámen venku stárne. Pokud bude zasazen jak píšeš, tak dojde k nesouměrnému stárnutí. Správně musíš kámen polévat a obracet, pokud bude zasazen tak strana která bude ležet v písku bude úplně jiná než ty ostatní.
Pepík

Příspěvekod Palán v 18.04.2015 20:21:22

Tomáš Homola píše:Jinak se na kámen nesahá, vyjma působení meterologických vlivů během péče yoseki.

Dočetl jsem se, že o "očistění" kamene se postará slunce, voda, vítr... Ty moje kameny jsem dosud vyloženě zanedbával. Jen si tak ležely na zahradě. Už se na nich usadily mechy, lišejníky a jiné neřádstvo. Těm s relativně rovnými plochami můžu pomoci šetrně kartáčem, ale co ty hodně členité?
Jo, asi mě to chytlo a možná začnu vyřezávat. Už mám lipové dřevo. Takže za pár let se třeba pochlubím.
Palán

Příspěvekod Tomáš Homola v 18.04.2015 21:39:27

:-) Yoseki by měla probíhat na maximálně slunečném místě. Kamení by tam mělo být na polici. Když jsou někde při zemi, nebo dokonce na zemi a ve stínu, tak se mechy zaručeně chytnou. A samozřejmě je nutné, zbavit kámen všech nečistot a nepevných částí. Kartáči, nebo jemnými šmirgly. Není od věcí, přinést si zkušební vzorek kamene a vyzkoušet, kolik snese. Určitě nepoužívej žádné chemikálie, mohly by narušit přirozený charakter povrchu. Jen čistou vodou.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Zpět na ostatní