suiseki/nesuiseki (2)

co se nevešlo jinam

Moderátor: Kulhavý

suiseki/nesuiseki (2)

Příspěvekod Ján Zágoršek v 19.02.2008 13:46:59

Snažil som sa zozbierať len všeobecné pomenovania v rôznych kútoch sveta – teda nie pomenovanie jednotlivých štýlov. Ak viete o ďalších takýchto termínoch, prosím doplňte. Takže:

japonské pomenovania:
suiseki: voda-kameň, ale aj „pozorovať kameň“, vo svete najfrekventovanejší terminus technicus
aiseki: cenný, vážený, uznávaný, ale aj milovaný kameň
kiseki: zvláštny kameň
kenseki: neobyčajný kameň
meiseki: slávny kameň
kazan: umelá hora
bonsan: vrch v miske
bonseki: miska-kameň, krajina z kameňov v miske
biseki: mechanicky upravovaný (!) krásny kameň

čínske pomenovania:
šang-ši /šan-š´/: elegantný kameň
šang-sek: kameň na kochanie, potešujúci kameň
gong-ši /gon-š´/: kameň vzdelancov, učencov
scholar´s rock (objekt)
yah-ši /ja-š´/: vznešený kameň
ying-ši: krásny kameň
kung-ši: dlho a trpezlivo ošetrovaný kameň, kameň k meditácii
čchi-ši: zvláštny kameň
pchen-šan: hora v miske
šan-šuej pchen-čing: krajina z kameňov
pchen-wan /pen-van/: kamene doplnené postavičkami
čia-šan: umelý vrch

iné pomenovania:
yah-sek (Taiwan): krásny, skvelý kameň
suseok (Kórea): kameň dlhovekosti
miseok (Kórea): krásny kameň
viewing stone (USA): kameň na pozeranie
beautiful artistic stone (USA): nádherný umelecký kameň
artistic natural stone (USA): umelecký prírodný kameň
beloved stone (USA): milovaný kameň
enjoyable stone (USA): potešujúci kameň
palombino (Taliansko)
piedras cósmicas (špan., Južná Amerika)
sugestívny kameň (Slovensko)
Ján Zágoršek

Příspěvekod Pavel Vaško v 19.02.2008 14:22:40

Já osobně se domnívám, že na pojmenování vůbec nezáleží, nejsem sice sběratel suiseki, ale myslím, že že se to dá převést na pěstování bonsají. Japonské názvy stylů se sice pořád používají, ale v praxi se mi strom buď líbí nebo ne. Často vidíme strom, který v parametrech odpovídá nějakému stylu, má správné poměry výšky i tloušťky, vše odpovídá, ale přesto se mi nelibí. Jindy strom neodpovídá vlastně žádnému klasickému stylu, může mít i nějaké vady a přesto mne strom osloví. Samozřejmě existují nějaké zásady, které by měl stromek (pořád nechci psát bosai, protože těch nikdo z nás moc nemá) mít, ale názory se můžou různit. Myslím, že to samé platí pro kameny, buď mne osloví a pak je vše v pořádku a nebo ne a pak si prostě najdu jiný. Třídění podle stylů a názvosloví nechávám statistikům.
Pavel Vaško

Příspěvekod homola v 22.02.2008 08:21:03

Palombino je IMO název pro ty kameny, která se nacházejí v části Ligur. Název se používal dlouho předtím, než Italové zjistili, že nějaké suiseki existujou. (Nehledě na to, že ty ligurské kameny jsou beztak suiseki jen tak napůl, asi něco jako bonsai ze sukulentu).
Jinak, ty další japonské názvy nezpochybňuju a někdy bych se třeba na profesionálně vyvedenou bonseki rád v reálu kouknul. Je to ale samostatné umění, třeba jako tušomalba, nebo aranžování květin. Navíc asi už i způlky mrtvá, protože jsem takové aranžmá viděl snad jen k knize manželů Hrdličkových. A třeba meiseki naopak není umělecká disciplina, nýbrž ohodnecení (titul pro) suiseki.
Vše jsou to konkrétní názvy konkrétní umělecké tvorby, která má svoje pravidla a definice. O tom není sporu.
homola

2 Pavel Vaško

Příspěvekod homola v 22.02.2008 08:27:44

To je jistě pravda. Ale asi sotva půjdete na rockovej koncert, když máte rath dechovku. :-)
Názvy mají svoje opodstatnění, ale nejsou nutně zárukou toho, že se to bude někomu líbit a někomu ne.
homola

Příspěvekod Pavel Slovák v 22.02.2008 09:06:04

Tome, proč je ligurák suiseki jen tak napůl? Viděl jsem několik ohodnocených ligurských kamenů na výstavách a ocenili je řekl bych zasvěcení. Proč tedy napůl. Snad problém v materiálu?
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

2 Pavel

Příspěvekod homola v 22.02.2008 10:54:39

Kvůli tomu, jak (ne)splňují hodnotící kritéria.
Liguráky bývají v nádherných tvarech (nevídaná horstva, vodopády atd.) a většinou i dobrých barvách (tmavěšedé odstíny. někdy do černa, nebo tmavězelena).
Stáří a povrch jsou ovšem přinejmenším dost diskutabilní a kvalita těch kamenů je vesměs zoufalá.
Jinak, když tu pobýval myslím že pan Kobajaši (plete se mi občas s Iwasakim), tak jako porotce prošel kol liguráků zcela bez zájmu.
To nic nemění na tom, že mezi laiky jsou to nejpopulárnější suiseki, jak třeba říkal pan Pišl. Že se lidi shánějí výhradně po ligurácích.
homola

Zpět na ostatní