Krajinka

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Krajinka

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 20.01.2013 13:09:42

Vzhledem k tomu,že se nyní v zimě moc toho v našich zahradách neděje,posílám foto jednoho mého kamene v misce.
Nazval jsem to: Poslední sníh.
Nějaké kameny jsem kdysi dávno sebral,když jsem ani nevěděl že jsou to tzv.suiseky.
Moje kameny jsou někdy trošku odlišné od těch co vidívám,takže až je nafotím,pošlu je k nahlédnutí.
Také bych potřeboval poradit,jaká je poslední úprava,tedy čím je případně nakonservovat a vyleštit.
Děkuji za případné rady zkušenějších.Karel P.
Přílohy
P190711_20.030001.jpg
Pavlikovsky Karel

Re: Flower Power

Příspěvekod Tomáš Homola v 21.01.2013 11:54:02

Ta scenérie je celkem fajn, vyvážená a má náboj děje, i lyriku. :)
Ale podle fotky to vypadá, že na suiseki nebudou konkrétně tyhle kameny druhově příliš vhodné. Podle ostrých hran tipuji, že kámen nemá kýženou střední kvalitu. Světlé kameny nemají příliš dramatický výraz. To, zvlášť u krajinných kategorií snižuje hodnotu.
Na další fotky se rád podívám. :)
Tomáš Homola

Re: Krajinka

Příspěvekod Martin Kolacia v 22.01.2013 10:33:19

asi bych použil nějaký tmavý štěrk či písek ...
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod čolek001 v 23.01.2013 15:14:08

Ahoj
Jestli mohu ... je to jen názor úplného laika .... Jako celek se mi to docela líbí,jen ta mísa by mohla být dle mého vkusu alespon' kapánek tmavší,takhle to je takové celé jednolité,jakoby bez rozhraní. Jo a asi bych změnil název :P ... Poslední sníh mi jaksi nesedí k tomu spoře oděnému člověku v té lod'ce :D To aby nenastydnul.
Ale znovu ...pěkné... o kamenech a krajinkách vůbec nic nevím a neumím se na to dívat očima zasvěcených,ber to opravdu jen jako názor a postřeh náhodného čtenáře.

Zdeněk
Někdy méně znamená více .....
čolek001

Příspěvekod Tomáš Homola v 23.01.2013 22:35:22

Může být. Ale třeba ty čínské scenérie, vesměs stavěné z řezaných špičatých břidlic, představující z vody nebo nížiny čnějící skály stojí povětšinou právě na nízkých mísách bílé barvy. Logické jsou tzv. studené barvy, k té vodě.
Dojem zimy může být u pozorovatele podmíněn probíhajícím ročním obdobím. Např. při zimních čanoju se používají čawany teplých barev glazury. :)
Tomáš Homola

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 24.01.2013 10:20:31

Děkuji všem za názory krajinky v míse. Ona je ta fotografie moc přesvětlená,takže to vypadá moc bíle. Pokusím se o novou fotku.
Ještě prosím o radu jak na kamenech udělat poslední,nevím jestli to tak lze nazvat,nátěr. Mám takový kámen který pohledem z vrchu ukazuje výseč krajiny s řekou,ale je to matné,hlavně ta voda by potřebovala zvýraznit,případně dostat lesk.
Děkuji za případnou radu.
Zdravím všechny bonsajáře. Mých několik bonsají,mám jich asi deset,přezimuji v místnosti s teplotou kolem 10 až 13 stupňů. Jsou to všechny pokojovky které mám v létě na zahradě. Letos v létě se chystám odlistit fíkus který je mojí nějvětší bonsají,má v nejširší části kmene asi 70 cm po obvodu.Trochu jsem do něj stříhal,ale asi to nebylo nejmoudřejší.Příště pošlu foto.
Zdravím.Karel P.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Martin Kolacia v 24.01.2013 11:31:18

mosazný kartáč do vrtačky a pak leštící kotouč do vrtačky a bude to ok :D

jinak fikusy jsou rychlé a během 2 let dokáže při dobrém stavu udělat velký pokrok takže bych se stříhání nebál :wink:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Tomáš Homola v 24.01.2013 12:27:24

Záleží na druhu kamene. Pokud jsou to vápencové formy, tak ty budou na dešti jen matnět a šedivět. Před časem jsem viděl, jak Číňané sbírají své obrazové kameny. Jdou vyschlým řečištěm s batohem a rozprašovačem, případně s lahvičkou vody. Kámen polijí a zkoumají barvy a kresbu. Takové kameny jsou potom soustavně potírány (spíš ale polévány) olejem. Alternativou je samozřejmě nalakování. Viz. třeba chryzantémové kameny.
Tomáš Homola

Zpět na tvorba