Prelievanie kameňov vodou

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Re: Prelievanie kameňov vodou

Příspěvekod Tomáš Homola v 26.01.2012 16:27:18

viewtopic.php?f=12&t=3726&p=28926&hilit=yoseki#p28926

Mám nějaké kousky od Karla a můžu potvrdit, že to opravdu funguje a výsledek je znát relativně brzo. :)

Ještě jednou link, jak sem postnul Vlado, z IBC:

http://ibonsaiclub.forumotion.com/t8828 ... for-stones
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod vlado v 26.01.2012 16:43:27

...pre tetu ,,Zetkovú,, citujem
-osobne nechápem, ako môže voda a jej soli skrášľovať povrch kameňa; určite to neplatí všeobecne; ale zaráža ma najmä to, že keďže je to vraj po stáročia používaný spôsob, že prečo nie je ani podrobne opísaný ani jasne zdokumentovaný – tak ako napr. vídame vývoj bonsaia.-

nie je to len voda , a tento spôsob určite nezmení povrch každého (druhu) kameňa, zdokumentované to je snáď len starými suiseki ktoré týmto procesom prechádzali možno niekde v Japonsku - až na to že prvotné foto asi bude v nedohľadne. Japonci veria svojim tradíciám a je im jedno čo si o tom myslíme my, určite tento proces(tzv.yoseki) majú overený svojimi pozorovaniami, alebo tomu len proste veria.
Jedna možnosť ako si overiť vplyv prostredia na kameň je vytiahnuť dlažobnú kocku(nie betónovú) z chodníka a porovnať vrchnú stranu voči ostatným ,ktoré sú v zemi, rozdiel tam určite bude.
Z mojej skúsenosti sa najrýchlejšie mení povrch kameňov s obsahom železa - takéto kamene mám aj čerstvé aj dlhšie ošetrované práve prelievaním vodou.
Rozdiel vidieť v priebehu troch až piatich rokov.
vlado

Příspěvekod Zetková v 26.01.2012 18:56:05

popravde? nikto ste nič nedokázal! iba sa snažíte, ale nie je to už len náboženstvo, ktorému proste veríte, resp. demagógia, ktorú šírite? napr. "ujo" :-) Vlado od veci: dlažobná kocka bude samozrejme iná na povrchu ako v zemi, ale to v dôsledku mechanického opotebovania, nie v dôsledku prelievania; po druhé: no ale aký je ten badateľný rozdiel po 5 rokoch prelievania? popíšte to aspoň; zmatnie, stmavne, zdrsnie alebo čo?
Zetková

Příspěvekod Pasha v 26.01.2012 19:02:50

Snažím sa riešiť kamene (prelievanie) ako je vidno na odkazoch na str.p.Šeráka...a p.M.Pauli...osobitne by som chcel v tomto prípade poukázať na kamene M.Pauli pretože je na nich pekne vidno, že aj takto sa dá dívať na kamene ( vystavovať v suibanoch ) ...a prečo mi je to sympatické ....keďže z troch pokusov o výrobu schopnej dai mi vyjde len jeden....asi sa zamerám na spôsob ...kameň v suibane...:-)...je to také jednoduché ... :lol: c|
Pasha

Příspěvekod Pasha v 26.01.2012 19:32:20

Viete milí ľudkovia, niekedy mi je to až smiešne to prekáranie sa....tak znovu jeden príklad ....väčšina z nás má vodičský preukaz...a väčšina z nás rešpektuje pravidlá cestnej premávky... preto je poriadok na cestách ktorý rušia iba- budem slušný -nedisciplinovaní alebo takí ktorí bohužiaľ nemali dostať vodičské oprávnenie ale ho majú a jazdia ako chcú - bezohľadne....pretláčajú svoje ego na úkor ostatných
vo všetkých japonských umeniach sú isté pravidlá.....či už písané, alebo šírené majstrami a ich učeníkmi a takto to funguje aj v rámci ostatného sveta ( aj Európa ) teda mimo japan ostrovy ....teda sú ľudkovia, ktorí rešpektujú pravidlá a sú ľudia ktorí ich porušujú....ak predstavitelia japan umení v európe ktorí niečo dokázali,sa snažia, aby ukázali dobrý príklad dodržiavania japonských pravidiel v japonských umeniach....tak neviem prečo je nutná ostrá výmena názorov...stále mám pocit že naozaj všetci ...naozaj významní tvorcovia suiseki dodržiavajú....prelievanie.... nerežú alebo ak aj tak len v naozaj nevyhnutných prípadoch...nepretláčajú svoje ego dopopredia...nepoúčajú.....teda...ich cesta je pre mňa začiatočníka najviac hodnotná a tým pádom sa prirodzene stáva aj mojou cestou....ak sa nemýlim ...pretože ste viac fundovaní ako Ja...tieto sobnosti mám na mysli ....napr. páni Šerák, Bárta, nedávno zosnulý pán Benz....Je na tom niečo zlé, ak chceme kráčať v ich stopách ???...toto chce niekto vyčítať napr.vladovi, tomášovi a ďalším....
sorry že to píšem ako pre malé deti..... ale niekedy si pripadám ako v ...
Pasha

Příspěvekod Tomáš Homola v 26.01.2012 19:39:15

Pasha: Dai má mít každý suiseki. Suiban se suiseki je forma prezentace, používaná v aranžmá v tokonomách v letním období. V suiseki kazari by neměl být, nicméně podle Igorova svědectví z japonských výstav - upřednostňuje se estetický dojem a dá se vidět sem tam kámen v suibanu a dobanu i tam.
S tím posledním příspěvkem s tebou bezvýhradně souhlasím, ovšem je tu dlouhodobě dost takových, kterým to "pod fousy" jaksi nepůjde.

Dlažební kostka je taky vystavena meteorologickým vlivům. Její vrchní, neskrytou částí.
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Pasha v 26.01.2012 20:38:09

:-)..veď ja nehádžem flintu do žita....budem sa ďalej pokúšať osádzať ...a tak aby to neklalo oči....už nosím v hlave aj preglejkové krabice na úschovu kameňov....tá lavica M.Pauli ho s kameňmi ma fakt zaujala.... :wink:
Pasha

Příspěvekod peterbrod v 26.01.2012 23:00:31

zmazal som
peterbrod

Příspěvekod Tomáš Homola v 27.01.2012 08:55:56

Na Slovensku by překližkové krabky měly stačit. Tady v centrál parku roste pár paulónií, kdyby seismická aktivita na Východe vzrostla. :)
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod vlado v 27.01.2012 12:37:49

Zetková píše:popravde? nikto ste nič nedokázal! iba sa snažíte, ale nie je to už len náboženstvo, ktorému proste veríte, resp. demagógia, ktorú šírite? napr. "ujo" :-) Vlado od veci: dlažobná kocka bude samozrejme iná na povrchu ako v zemi, ale to v dôsledku mechanického opotebovania, nie v dôsledku prelievania; po druhé: no ale aký je ten badateľný rozdiel po 5 rokoch prelievania? popíšte to aspoň; zmatnie, stmavne, zdrsnie alebo čo?

..milá tetuška 8) nafotím (ale až cez víkend) a pridám na web - rozdiel je viditeľný , aj hmatatelný
no a samozrejme že, (sa opakujem) prelievanie vodou je jednou z možností (nie jediná) premeny povrchu. Aj to mechanické funguje - napr. kamene z púšte sa asi vody nedočkajú, tam je len piesok, vietor ,páľava a nočný chlad.

prajem pekný deň 8)
v.
vlado

Příspěvekod Tomáš Homola v 27.01.2012 14:21:04

Pěkný set pouštních kamenů z Číny je aktuálně k mání v libčanském BC. Podložky dělal Olda Muzikant, takže po stránce provedení dai vyhovují.

http://www.e-bonsai.cz/obchod/suiseki/

Jsou to ty spodní, malé, ne ty velké, zkraje.
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Ján Zágoršek v 27.01.2012 18:42:16

Som rád, že sa téma stretla s takýmto ohlasom a ďakujem za priestor.
Keďže však ide o zásadnú otázku podielu človeka na tvorbe suiseki, a teda aj o informáciu podstatnú pre každého (nielen začínajúceho) suisekistu, dovoľte mi vrátiť sa k mojim 4 „zvídavým“ bodom z úvodného príspevku a k 4 „jasným“ vysvetleniam v príspevku nasledujúcom, pričom skúsim ignorovať ironické poznámky typu „to by ste už mali vedieť“.
1. Žiadal som skúsených suisekistov, aby mi poskytli konkrétne a presvedčivé výsledky. Namiesto toho som dostal ba odkaz na dokument japonskej TV a aby to bolo „úplne jasné“ ešte aj slovné potvrdenie, že horná a dolná časť kameňa je iná. Autor však nevysvetlil, ako je možné, že pri polievaní (celého) kameňa, zmeny (aké?) nastali len na jednej jeho polovici .
2. O akú vodu ide? Vraj normálnu... No dobre, ale domnievam sa, že nie e jedno, či ide o mäkkú alebo tvrdú vodu.
3. Aké zmeny sa prejavia na kameni? Je to vraj „stimulovaná prírodná erózia“. Čože? Prečítajte si to prosím ešte raz. To naozaj chcete spôsobiť prelievaním kameňa jeho eróziu a zmeniť tak jeho tvar? Hm... Reálny fyzikálno-chemický dôsledok vody na zmenu (povrchu) kameňa je takýto: uhličitan vápenatý a horečnatý sa po vyparení vody usadzuje na povrchu a zanecháva po sebe tzv. vodný kameň (teraz niečo úsmevné: v preklade: sui-seki). Pozorovať to môžeme ako biely povlak napr. aj na bonsajových miskách. Čiže povrch kameňa by sa časom „zaneřádil“ vápenatými a horečnatými soľami (bez ohľadu o aký typ horniny ide) – a to je cieľ?
4. Nasiaklivosť je neurčitá a nemerateľná fyzikálna veličina, najmä v spojení „malá-veľká“ a ja som si vôbec nie istý jej potrebnosťou/nepotrebnosťou, jej vplyvom na kvalitu suiseki, ani si neviem predstaviť jej posudzovanie (na výstavách). Žeby ďalšia téma na diskusiu?
Áno, ja viem, že niekto kamene polieva, ale účinok mi je naďalej neznámy. Najbližšie k logickému vysvetleniu je asi názor, že ide o určitý neracionálny, nám/mne nepochopiteľný zenový obrad, o akúsi cestu alebo o „rozprávanie sa s priateľmi-kameňmi“.
Nekritizujen, neodsudzujem, len som sa chcel v niečom podučiť. Ja som nikdy kamene neprelieval a ani nebudem. Pre mňa je prínosom človeka k vytvoreniu suiseki predovšetkým vyčistenie povrchu a dosiahnutie matného lesku, patiny dlhodobým hladením a leštením, v poslednej fáze aj holou ľudskou rukou.
Ján Zágoršek

Příspěvekod Tomáš Homola v 27.01.2012 20:36:52

J.Z.: Tak si to přečtěte na tom odkazu, co sem přeposlal z IBC fóra Vlado Kamocsai. Je to text, jehož autorem je Martin Pauli, který tam přeposílá jeden z diskutujících, který pravděpodobně s dotazem, podobným tomu vašemu Martina oslovil.
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod peterbrod v 28.01.2012 00:07:07

pán jz-problém som sa snažil popísať z niekoľkých hladísk a asi vám uniká,lebo stále opakujete otázku na vodu,[url]že sa nejedná o ňu[/url]samotnú,ale v súčinnosti so svetlom,teplom,úv,mrazom,ich striedaní.....(preto na základnú otázku takto pochybne položenú nenachádzate uspokojivú odpoveď)vodu si naberám na polievanie z potoka so žulovým podkladom mäkkú a žiadne usadeniny na miske nemám(okrem prípadných z hnojiva),ak kameň na doske so seba nevylúči prelievaním uličitan vápenca,teda asi je na yoseki vhodný dôjde časom ku vyčisteniu v prírode zašpineného povrchu takéhoto kameňa bez mechanického,aj chemického poškodenia,čo je zmyslom tohoto procesu a popísal som vyššie,že si niekto niečo prečíta a guruovia do neho hustia namiesto u nás kyslých dažďov,tvrdej vody,nevhodných kameňov na tento proces,je iná vec,domnievam sa,že tí chytrí striedajú jemnú mechanickú očistu,s týmto procesom,s prípadnou možnosťou ukladania do tečúcich mäkkých potokov (aj z jemným pieskom),na druhej strane,kde je napísané,že po vytvorení vodného kameňa,jeho premočenía v súčinnosti npr z mrazom sa od základného materiálu neoddelí jeho krusta,šupina,ktorá musí byť logicky na povrchovú špinu,ktorú chceme odstrániť naviazaná a odhalí základný matroš kameňa,čo môže prebiehať rovnako aj bez vodného kameňa rovno naviazaná špina na ľad ....,ovšem istý Kong-fu aj cius povedal,čo tu platí-čo si prečítaš zabudneš,čo vidíš si zapamätáš,čo si odskúšaš,pochopíš,tak som nič nepovedal,moja do(cesta) =každej veci spôsob,ps-možno ešte pohľad z chémie,pre objasnenie potreby vody,respektíve kyslíka z nej,je možné vygooglovať po zadaní -uhličitan vápenca
Přílohy
suiseki117.jpg
Naposledy upravil peterbrod dne 28.01.2012 15:56:52, celkově upraveno 1
peterbrod

Příspěvekod Tomáš Homola v 28.01.2012 11:03:38

Na čištění "krusty" z tohoto Abe kamene bys potřeboval dláto a kladívko. Pak by z něj moc nezůstalo. :) Trochu připomíná budějovické zábořáky. (nějaký jsem ti svého času poslal) Na Laos garden je i spodní strana, řezaná, kde je dobře vidět, že se jedná o jiný kámen, než jsou tamní "liguráky"-pukavce. Vložil jsem ho v reakci (doplňující) na to psaní z IBC. Ale vlastně v každé řece se najde obvykle více druhů kamene, vyjma snad horních toků v horách. Jen v Kamenici jsou minimálně 4 základní (kategorizovatelné) druhy. :)
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

PředchozíDalší

Zpět na tvorba