patlání rukama vs olej ?

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

patlání rukama vs olej ?

Příspěvekod Martin Kolacia v 30.11.2010 22:42:46

Zajímá mě , jaký je rozdíl , když kámen hladím rukama ...říkáte tomu taky yoseki ? .... jen tak mě bezděčně napadlo , že při hlazení v ruce kámen vlastně napouštím mastnotou ze své tlapky .... jaký je potom rozdíl když vezmu nějaký olej a rovnou to na něj prsknu ? :o))))

(je mi jasné , že při hlazení zůstane olej (z rukou) jen na vypouklých místech)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Re: patlání rukama vs olej ?

Příspěvekod anima nera v 30.11.2010 23:29:57

Je to zhruba tak, jak to píšeš. Rukama a hadrem dosáhneš pouze krátkodobých změn vlastností povrchu kamene. Opravdu se to spíš jenom zapatlá tělesným a jiným "slizem". Takže je to fakt na principu "naolejuje-li mi to Julie". Dlouhodobé změny nastávají jenom na tom slunci a dešti, formou eroze povrchu kamene. Ale ve tvém případě se těch 40 let stárnutí z "Mark of Beauty" ještě dožiješ. :)
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 30.11.2010 23:45:49

já jsem "mladej" kluk ...já chci všecko hned a tady

...dokud to jde
...dokud to vůbec ještě jde
....alespoň s nějakou cizí paní pokud to ještě vůbec jde :mrgreen:

děkuji za objasnění ...takže ty se s nimi patleš? :D
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod peterbrod v 30.11.2010 23:59:52

podľa prijatých zásad by dobrý kameň mal prímať do seba vodu,keď ho napustíš olejom,voskom a podobne,vodu odpudzuje,ak sa budeš živiť ryžou a jesť paličkami,spokojne šúchaj 20 rokov(alebo dokud to vúbec ješte jde :D ),ja mám na jar 60,tak na to nemám čas a vymyslel som si remenný kotúčik(koža ako koža),ak rezníky a hamburgery a páročky,treba si umyť ruky,no a samozrejme na to treba hladký kameň(niekde na sba fóre bol prezentovaný veľký chrizantemák,vyleštený a majiteľ pre moju zábavu ho yoseki dlaňoval),teda to vidím tak,že musí byť na to vhodný kameň,čas a keďže sa ľudia prechádzajú po Mesiaci aj rozum,aj toto ak je umenie je živé a čo je dobré na niektoré japan kamene sa nedá slepo kopírovať na všetkých našich,pochopiteľne patina na povrchu kameňa je jedinečná,úmysel ju napodobniť tradičným spôsobom chápem,ale vždy je to aj otázka podmienok a možností,npr niektoré mnou prezentované kamene z potoka z mäkkou vodou ani nečistím,príroda sa postarala,do určitej miery to môže byť aj meditačná záležitosť,ak si niekde pri telke budeš svojho miláčika hladiť,potom uložíš do krabičky v zamatovej handričke a budeš brávať všade so sebou je možnosť vzájomného nabíjania sa pozitívnou energiou(vraj občas na slnko a nemá sa dotýkať iný človek),alebo učenie sa trpezlivosti ako alchymisti pri výrobe zlata,v neposlednom rade tento kúsok prírody doma môže byť vzhľadom na ceny dobrý obchod a je potrebné si dávať pozor,kde sú cielené dobré rady suiseki guruov
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 01.12.2010 16:24:00

Dlaňování je náramně hezké slovo. Ale je fakt dlouhodobě nanic. Opravdu jen naleštit před výstavou. Přirozeně zestárlý povrch (tou erozí) je ale vždycky nejlepší. Pak je tu ještě fakt existence čínských šang-š a ostatních jejich typů kamenů. A tam už se dělo s úpravou povrchu kamenů ledacos. Zkušenější oko, popřípadě s lupou, by to mělo odhalit.
Už pár let venku, na slunci a vodě, je na vhodných kamenech vidět a vždycky má smysl se snažit o japonskou formu péče. Výsledek stojí za to.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 11.09.2011 20:06:25

z dlhej chvíle som si čítal staršie veci a vzhľadom na niektoré príspevky som nevydržal,npr chris chochran z ibc mi napísal,že takýmto spôsobom ošetruje svoj vápenec v záhrade 15 rokov (zaujímavejšie sa mi zdalo očistenie hcl , vrátiť do potoka a opakovať),vápence sú čiastočne rozpustné vo vode a táto povrch narúša,nevyhladzuje,nečistí a žiaduci efekt sa nedostaví,npr u ligurákov tie úžasné tvary boli takto dosiahnuté a zastavené po ich tvarovaní vodou munifikáciou tým protivným ílom,dostal som nedávno čadičový schoďák,stačilo preleštiť handrovým kotúčom a patina ako kúpená,teda záver-niekedy je lepší sedliacky názor(prípadne pokus omyl podľa vlastných možností),ako všetko kopírovať od guru,aby sme nevypadali blbo,rozhodne klasické ošetrenie na dosiahnutie patiny a čistoty povrchu je potrebné zvážiť podľa druhu horniny,tvrdosti,členitosti povrchu
peterbrod

Zpět na tvorba