Vrcholky hor - kámen s rantlem

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Re: Vrcholky hor - kámen s rantlem

Příspěvekod peterbrod v 30.09.2009 22:08:36

veď o tom sú všetky názorové rozdiely,ja sa nenechám zatiahnuť do nekonečnej klasifikácie,čo to je za kameň,či je čosi alebo nie,čo to porušuje,keď moje oko vidí,že to má akúsi hlavu a pätu,ako príklad sa pokúsim uviesť(možno sa opakujem)-najradšej by som sa pozeral na obrazy starých majstrov povedzme baroka či rokoka,ako ty japan kameňov,teraz,keby si chcel kúpiť obraz si nútený sa spýtať ako ho máš zavesiť,ale to neznamená,že nie je milý pre určitú skupinu voči ktorej názoru budem tolerantný a keď sa tomu nevenujem,nerozumiem,nemám vedomosti budem presadzovať baroko,ako ty japan čo mi je tiež najbližšie nie však jediné,2000 rokov japan suiseki naša generácia nedohoní,možno napodobí,zatiaľ kým ma príroda neobdarí vhodným šutrom nebudem sedieť s naostrenými dlátami a kus nejapan prírody si domov donesiem a naozaj mi je to jedno,kam to patrí,(pre predmetný je skupina nazvaná objektový kameň,tento ak bude záujem pošlem, je zaujímavý aj tým,že je z každého pohľadu tak iný,akoby to nebol ten istý))aj na Slovensku poznáme klasifikáciu Willyho Benca,Bártovu,Śerákovcov,vieme si určiť a zaradiť kamene aj dai,ale je to aj otázka možností nálezcu a tvorcu,z tohoto pohľadu sa mi zdá a tiež že sa neustále opakuješ málo prínosné ku pritiahnutiu ľudí práve k najkrajšej japan tvorbe, nechaj ich v pokoji osadiť pekný kameň na podložku,čo tesne obopína jeho základňu a kvalita sa presadí sama časom,trendy prichádzajú,starí majstri ostávajú (termín euroseki asociuje vyhadzovanie meny na japan hory v Európe :D )
Přílohy
P7140018.JPG
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 01.10.2009 12:41:01

2000 let to asi zase není, tu Čínu bych nějak nepřipočítával. Ten náskok je reálně o hodně menší a možná vcelku zanedbatelný.
Důležité pro sběratele suiseki je, snažit se hledat japonsky klasifikovatelné kameny, starat se o ně, udělat jim jejich daiza a naučit se je aranžovat s rostlinami, stolky a obrazy. Není potřeba už nic nového (ani starého) objevovat, jen správně poznat a uchopit už objevené. Nakonec, můžeš si třeba postavit věrně vlastní nagojský hrad a nepotřebuješ vymýšlet projekt a vynalézat použité technologie.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 01.10.2009 15:08:36

dôležité pre zberateľov suiseki je hľadať kamene,osádzať ich a podľa akých pravidiel budú klasifikované si zvolí posudzovateľ,pozorovateľ,či majiteľ,ktorý si môže zvoliť svoje dielko nedať vôbec posudzovať a vytvoriť si milú vspomienku npr. na výlet,rodinnú udalosť a. p.,samozrejme rantlíky,domčeky či vaničky sú vítané,nie predpísané(japonský domček stredne starého Číňana,japonské majú aj komín,vpravo chystané soc zariadenie v plasteline,s pomôckami bez čistenia čas necelé 3 hodiny dnes doobeda,daj lipa,morené eben s palisandrom vyleštené za mokra filcovým kotúčikom, bez laku,nálezisko je jeden zo 73 potokov v martinskom okrese,stolík je so zvyškov orechovej doštičky a špajdlí),idem robiť to wc,aby si mal čo zaraďovať :lol:
Přílohy
domček.jpg
domček 004.jpg
peterbrod

Příspěvekod peterbrod v 01.10.2009 15:45:20

som bezmála 60 ročný dôchodca,začal som asi pred rokom skôr z recesie dokázať si čosi a zabiť čas čo mi ostáva,kamene nevystavujem,nie som členom žiadnej organizácie,keď si uznal,že si to so slovseki prehnal,moja misia tu končí,lúčim sa s tebou obrázkom čohosi,čo som sa pokúsil pred časom vytvoriť na počesť našej diskusie,lebo stará obohratá platňa s tvojimi názormi mi píli uši,bolo mi aj potešením-Peter tento kremeň nepríjma vodu,bol vyčistený v HCL,vyšmirgľovaný a naleštený leštiacou pastou,aby vynikla prasklina,je položený na niečom medzi suibanom bez vnútornej glazúry a daizou s nevhodnými rozmermi,piesok,ktorý tesne neobopína jeho základňu je nerovnakej hrubej,rozdielnej štruktúry a ku danému kameňu tmavý,pomer vyšky podložky a kremeňa je pochybný,potešilo to nálezcu 5 ročného syna kamaráta,ktorí mi poctivo nosia šutríky z výletov,vtedy som ťa chcel požiadať,ak som niečo neporušil,aby si mi dal pri svojich vedomostiach vedieť a ihneď to napraviť,dnes ho už nemám,verím že ako funcionár a organizátor sa sa z niečim podobným nestretneš a ak, budeš zhovievavý,ďakujem aj spoludiskutujúcim z vierou,že potešenie z výmeny názorov,či postojov bolo obojstranné a najkrajšie japan stvárnenie pretrvá aj v našich dielkach bez kopania do otvorených dverí
Přílohy
slovseki 005.jpg
Naposledy upravil peterbrod dne 01.10.2009 19:52:44, celkově upraveno 1
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 01.10.2009 17:51:48

Myslím, že klasifikace je sice objektivně daná, nicméně právě majitel by ji měl ve svých aranžmá (nemusí to být jen výstava) zvýrazňovat doprovodnými předměty. Někdy ještě předtím volbou dai. Ti ostatní zmínění (případní diváci, porota) by už jen měli poznávat.
Já budu rád, když sem budeš psát, suiseki sekce tvojí přítomností ožila jako ještě nikdy předtím.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 02.10.2009 17:14:18

ps-hajzlík a pár starších rantlíkov
Přílohy
domček 010.jpg
domček 011.jpg
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 03.10.2009 17:08:51

Ta Kuzuya vypadá dost dobře. Skvostně japonská podložka.
Obrazák je takhle jasná Čína, s tím podložkostolečkem. Ale je to pěkná práce.
Postava je vcelku i postavovitá, i když by v nohou mohla být malinko subtilnější.
To jsou tvé kameny?
Fakt moc pěkné.
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 03.10.2009 18:31:04

musím říci , že daizosuiban je velmi zajímavá věc =D> i ty daizostolečky vypadají zajímavě ......... ale mám pocit , že to chce zmenšit ... a zjemnit až z toho bude jen obyčejná suiseki podložka ? :D

velmi podnětné - ovšem udávám , že kamenům vůbec nerozumím
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Martin Kolacia v 03.10.2009 18:36:42

daizosuiban se líbí i širší veřejnosti u mého PC stolu ....ale jsou to amatéři a říkají že by to chtělo ještě krapet doladit aby se to krásněji doplňovalo :D .... nerozumím co říkají ale je jich 5 a asi by mne zbili kdybych tohle nenapsal
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod anima nera v 03.10.2009 18:43:14

Daizostolečky Číňani fakt vyrábějí.
Daizosuiban je IMO euroseki.
:wink:

Jo a mimochodem, Martine, doufejme, že časem trochu začneš rozumět. Je to DVD výběr č. 3.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 03.10.2009 22:57:38

pre Martin-že tomu nerozumieš je jasné,to nie je daizosuiban,ale diazosuiban,lebo mám cukrovku,posielam širšej verejnosti v počte 5 okolo tvojho BBC (810) :lol: rantlíky ako vďaku(dúfam) za záujem,myslel som vždy,že pod Václavom je betónový kváder,ako si tu pokecávam s vami dvoma začínam si klásť otázku,či japan,alebo čínsky a či to je vôbec Václav, čo neprospieva zvyšku môjho duševného zdravia,ak nejaké ostalo,pripúšťam aj plus,odnieslo si to moje náradie a pár podložiek som prerobil,čo mi lenivosť zatiaľ nedovolila,hoci som o chybách vedel,SAYONARA!
Přílohy
rantlíky 004.jpg
peterbrod

Předchozí

Zpět na tvorba