Vrcholky hor - kámen s rantlem

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Vrcholky hor - kámen s rantlem

Příspěvekod anima nera v 26.09.2009 10:33:02

Tady posílám jeden "rantlík" do lípy. Je to moje někdejší předposlední práce s lípou. Dnes už s ní nedělám. Je nevýhodná jak pro naostřená, tak pro tupější dláta. Pokud v ní chce člověk dělat ve dřevě detaily, nejedná se vůbec o jednoduchý materiál.
Ani se mi fotka nepovedla.
Kámen je z řeky Skalice.
Šlo mi spéš o ten rantl. Jo a samozřejmě - je to "vana".
Přílohy
PICT0058.jpg
anima nera

Re: Vrcholky hor - kámen s rantlem

Příspěvekod peterbrod v 26.09.2009 21:01:54

keď rantlík,tak nech sa ti páči,tento starý samuraj,či Tiki sa ukrýval pod nánosom hnedého stvrdnutého čohosi,asi blata,celkom ako liguráky,je vyleštený mojim zlepšovákom asi za 6 hodín bez chémie,či je podložka čína ako si chcel,posúď,asi bude mojim miláčikom,jednoduchá kameň nerušiaca dai(ak to nie je lichotivý názov)lipa,namorená palisandrom a vyleštená za mokra filcovým kotúčikom(laky nepoužívam),13 kr.6,základňa značne členitá,nezarovnaná len z potiažami umožnila pomer výšky podložky a kameňa 1:5
Přílohy
samuraj tiki 005.jpg
samuraj tiki 006.jpg
samuraj tiki 011.jpg
peterbrod

Příspěvekod peterbrod v 27.09.2009 10:32:30

tento typ šutra nemusím,ale dá sa na ňom dokumentovať rozdielnosť názorov,podložka z obľúbenej bezproblémovej lipy,palisander z ebenom-nečína,rantlík bez korýtka,dramatický povrch na malej skale (martinské Alpy-prízemie,8 krát 12,farba šedomodrá,trénigový nevýstavný,povrch nedočistený)po prezretí doplnkového štúdijneho materiálu,čo si mi doporučil vo vašom časopise,chápem to rantlíkovanie,tam naozaj podľa môjho oka a úcte ku tvorcovi rantlíky chýbajú,ak majú predstavovať japan
Přílohy
všetko v jednom 001.jpg
všetko v jednom 002.jpg
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 27.09.2009 11:08:30

Se samurajem teda nevím. Kámen je to určitě zajímavý, ale pravda je, že v Japonsku jsou objektové figurální vesměs podstatně štíhlejší. Ale to už jsem asi napsal. Pro mě fakt spíš Čína, pravlast kamenů na podložkách.
Dai spodního kamene je parádní a ryze japonská. Takhle nějak podobně to má určitě být. Velká škoda, že jedno "křídlo" fakt kameni chybí. Japonec by tohle asi nesebral.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 27.09.2009 12:54:05

niekedy sa mi japan v tvojom podaní zdá nedôverihodné,Matsuuru od pani Ondejčíkovej si dostal,rovnako 5:1,otočíš o 9o st. a diéta pre štíhlosť je hotová,podložky sa typovo nelíšia(šírku vpravo dole upravujem,chybička se vloudila),ak by som sa mohol pre boľavé kríže zohnúť len raz,dlho by som medzi týmito dvomi váhal,potom by som zobral hrable a pritiahol ku sebe obidva,z vidinou,že rantlíkov nad nevaničkou je vždy málo
Přílohy
P2020503a.jpg
dieta.jpg
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 27.09.2009 15:56:11

Myslím, že ten vertikálně postavený kámen pana Matsury, co poslala paní doktorka Alena Ondrejčíková, není figurální, alias sugata, alias "člověčák". Ale spíš tipuju, na základě japonských kamenů s autentickou kategorizací. co jsem viděl. Může to být pobřeží, nebo i toyama čínského typu. (Ale to druhé bude asi hloupost.)
Škoda, že Matsura san nehovoří anglicky. Mohli bychom se přeptat. A on by možná opáčil, kde jsme k té fotografii přišli, a vyžádal by si copyrightovné. :lol:
anima nera

Příspěvekod vlado v 27.09.2009 18:50:37

Ahoj bojovníci.
Toto bude trošku od témy ale nie tak celkom, jedna vec ma stále máta a to je schopnosť niektorích presne určiť čo je alebo nieje daiza podla japoských pravidiel, ktorý kameň by japonec zdvihol a na ktorý sa ani nepozrie, či nožičky sú presne podla japonských pravidiel a či je kameň osadený dobre ,zle. prečo má byť daiza v určitom pomere a koľ ko má mať nožičiek a či sú von alebo dnu-široké -úzke?????? Táto otázka nieje namierená proti nikomu z vás. Na istej netovej stránke sú totiž na predaj katalógy bonsají a suiseki práve ,,made in Japan,,a práve v týchto katalógoch vidieť suiseki ,,všech tváří,, a verte mi prezrel som nie raz tie obrázky pod lupou s pravítkom v ruke a došiel som k názoru že asi striktná schéma či pravidlo pre pomer daiza-kameň-tvar kameňa a čojaviem čo ešte asi neexistuje. Moja tvorba je tvorba čiste amatérska a hlavne začiatočnícka a snažím sa tvoriť podľa dostupných vzorov ale hlavne tak ako to cítim ja a nie podľa dákeho pomeru a ,,luftpravidiel,,
..jeden čerstvo nedokončený...(podložka lipa, moridlo eben zatial bez laku, kameň taliansko rieka Fella)

vlado kamocsai
Přílohy
..zasnežený vrchol...jpg
vlado

Příspěvekod peterbrod v 27.09.2009 21:01:34

fakt neviem,či sa mám baviť,alebo ma odtiaľto vyháňaš(ešte by som pokecal),pobrežie,čo drží v papuli morského úhora som uvidel prvý krát a ešte na podložke z rantlíkom to je ozaj zážitok,peniaze by si asi nepýtal,keď boli u neho na návšteve a nechal sa fotiť,aj keď nevie anglicky c|
Přílohy
P2020503a.jpg
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 28.09.2009 09:19:23

Vladova podložka je pěkná, v japonském stylu. škoda, že nemá šutřík více těch bílých ploch. Byl by to pěkný přicházející/odcházející sníh pro podzimní nebo jarní aranžmá.
Peter:
Fakt myslím, že to figurální kámen není. Když se podíváš na většinu japonských sugata, tak mají zřetelnou hlavu, pak se trošku rozšiřují v trupu a rukou a opětovně zužují do nohou. Dost možná, že je zrovna tenhle kámen zařazován jen podle naleziště (např. kamogawa, setagawa, furuya, kamuikotan atd.) a ne kategorizován podle tvaru. V těch Nippon suiseki journalech je velká část pojmenovaná právě podle nalezišť.
Na japonském pobřeží je poměrně dost z vody vyčnívajících skal. Občas bývají obvázány posvátným provazem šimenawa. Japonci tenhle typ kamenů oslavují a dovedu si představit, že by se to mohlo promítnout i do suiseki tvorby. Já ale kvůli tomu sekretariátu pana Matsury psát nebudu, svědectví návštěvníků japonských sběratelů a pěstitelů jsou dost jasná. Fakt jsou v tom "copyrightu" Japonci leckdy doslova jak na hlavu padlí (nemyslím houbu). Například foto asi nejslavnějšího kamene, Plovoucího Mostu Snů, na webu nenajdeš.

Myslím, že jako kompromis by stačilo konstatovat, že ten kámen pana Matsury je skvosstným suiseki (ať už je to sansuikei nebo keisho).
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 28.09.2009 15:16:39

fakt mi je jedno,aký je to kameň,priateľ mi poslal výpisky z vašeho časopisu,najkrajší kameň čo som tam videl ,je tvoje pohorie,podložkami a názormi určite p. Kment(neviem,či správne),pekná práca,keď sa lepšie pozrieš na Vladkov kameň,v strede je pán,čo si zakrýva rukami uši,ako ďalší doplnkový matroš doporučujem štúdium trendu Európy,čo sa teraz vystavovalo v Budapešti,percentuálne tak do 10 percent japan kameňov,dai viac
Přílohy
IMG_1356.JPG
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 28.09.2009 16:31:29

Slávek Kment je všestranně šikovný člověk (bonsaje, zahrady, kameny, kresby atd., snad úplně všechno) a třeba ohledně teoretické znalosti minerálů je po smutném odchodu Milana Nováka jednoznačně nejvýznamnější osobností české scény. Z hlediska ryze japonského pohledu na suiseki ale zcela jednoznačně v Česku dominují Jarda Poupa a Karel Šerák. A možná nově (nebo perspektivně) také Milan Kulhavý. Tím se nechci dotknout ostatních nejmenovaných, mezi kterými je řada vynikajících a hodně pečlivých, někdy až hračičkovských řezbářů (pan Šneberger, p. Muzikant) a lidí s obecným, velmi vyspělým estetickým cítěním (např. pan Klika). Samozřejmě, neopomíjím Igora Bártu, který to tak nějak celé zastřešuje a pro propagaci suiseki dělá určitě nejvíc z nás. Je to můj pohled, jako člověka, který zná scénu více zevnitř a má asi také zároveň hodně vyhraněné názory. Připouštím něčí jiný nízor.

Myslel jsem, že Vladov kámen má být toyama. Obrazák bych v tomhle typu klamene asi nehledal. Nakonec, obrazový kámen, biseki, není suiseki.
Víc by asi ke svému kameni měl napsat sám Vlado.

Evropský pohled mě moc neinspiruje, snažím se o to, propracovat se k japonské "esenci". Jesli budu někdy úspěšný, to třeba ukáže čas.
anima nera

Příspěvekod vlado v 29.09.2009 18:22:03

..k môjmu kameňu len toľko , predstavuje horu so zasneženým vrcholom. Peter má veľkú fantáziu čo sa cení, tento šutrík je však asi jediný z mojej zbierky ktorý tú horu pripomína aj z ostatných strán nielen z prednej. Takéto hory som videl práve v mieste nálezu tohoto kameňa. Dvíhali sa rovno z okraja cesty strmo do výšky a boli úchvatné. Škoda že takýchto kameňov som tam viacej nenašiel.
vlado
vlado

Příspěvekod peterbrod v 29.09.2009 19:58:18

nevyzeráš na urážlivého človeka,jasné,že nemôže ísť o obrazové klamene,len som chcel naznačiť,že už aj kamene v Taliansku poznajú tvoju japan zanietenosť :D
Přílohy
zasnežený vrchol...jpg
peterbrod

Příspěvekod peterbrod v 30.09.2009 21:18:52

posielam ti pre potešenie(dúfam)jeden rantlík pod klasickým nezaraditeľným slovseki,nie som jeho nálezcom,tiež nemusím tento typ šutra,ale na európskej scéne,ktorá ťa nezaujíma je asi trendovým,bol vítanou zmenou v mojej zbierke,osadenie nebolo zložité,zdá sa aj farba dai vyšla,velkosťou je s tých,čo by som nerád,aby mi padli na nohu,zaradil som ho ako zatiaľ jediný nie pre to,či je blízky,alebo vzdialený,zasnežený alebo čínsky,zlatý rez či nie....a.p.,ale ukážku,čo za stáročia je príroda schopná vytvoriť(pochopitelne pre niekoho yes,pre niekoho pf)
Přílohy
peterove skalky 001.jpg
Naposledy upravil peterbrod dne 30.09.2009 21:36:27, celkově upraveno 1
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 30.09.2009 21:35:25

:-)
No, dobře. Myslím si, že si to popsal vcelku dobře. Podložka docela i v jap. stylu je. Kdyby to byl kámen-útočiště, nebo tunel. Takové podložky, s jakoby přebytečnou spodní plochou, Japonci třeba i udělají.
Ale ten kámen? No schválně: Zkus mě přemluvit na nějakou japonskou klasifikaci krajinného, nebo objektového seki. Třeba to uznám.

Jsem pro používání termínu euroseki. V té anketě jsem tu lokalizaci asi úplně nezvládnul.
anima nera

Další

Zpět na tvorba