Respekt ...

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Respekt ...

Příspěvekod časan v 01.11.2008 22:27:29

nádhera :-) ...... tohle se mi všechno strašně moc líbí, prolezl jsem úplně poctivě všechny thready tady o suiseki a nemůžu se od toho odtrhnout :shock: ... chci vyjádřit respekt všem, co se tím zabývají, celý tohle fórum je super ... určitě se začnu poohlížet i já, tak jenom doufám, že mi to při mojí začátečnický a hlavně mladický (23let) nestálosti a nedočkavosti vydrží :oops: ... rád bych ;) koneckonců času na hledání, studium a péči budu mít asi ještě spoustu

P.S.: ... a asi bych i rád slyšel od těch hlavních "tahounů" tady z fóra o suiseki, co je k tomu vedlo, kdy začali a tak ... Nechci působit nějak moc sentimentálně, ale zajímá mě to ... i lidi, kteří ty kameny sbírají, mají přeci svoje příběhy

P.S.2: ... to s panem Tiborem mě mrzí ... teď když jsem během dvou večerů zhltnul celý tohle fórum, všechny jeho hezký věty, a pak poslední thread s tou smutnou novinkou ... i já bych rád přidal svou soustrast, vzbuzuje to silnej dojem :(
Č ... :-)
časan

Příspěvekod homola v 04.11.2008 11:54:25

Suiseki jsou pocitový umění dost, takže i ten sentiment je určitě namístě. Nemá tak daleko k melancholii, která zase má už docela blízko k principu wabi, co by nosnému prvku mnoha japonských uměleckých směrů.

Mě k tomu vedl jako první článek v někdejší Bonsai Revue, vycházející jako součást časopisu o zahrádkaření. A pak samozřejmě český Natur und Mensch, Příroda a Člověk. Zatoužil jsem mít jen jeden (alespoň ten jeden) kámen. No, už jich mám docela dost. Vždycky musí existovat někdo, kdo nový směr do svého okolí (země) dostane a ostatní tím, v dobnrém smyslu slova, nakazí. Tím byl u nás Karel Šerák. Mám to štěstí, že bydlíme oba v jedné obci.
Přijeďte na lednové setkání "kamenářů" do Libčan. Nebudete litovat.
homola

Re: Respekt ...

Příspěvekod Kulhavý v 22.11.2008 07:29:17

To časan: Zdravím nového "nadšence" pro suiseki :D ...
Já se ke kamenům dostal přes bonsaje.Loni jsem za 3. místo v Bonsai Capu dostal kromě medaile taky knihu Igora Bárty SUISEKI.Po pravdě,nejdřív jsem ji nevěnoval moc pozornosti,pak jsem si ji ale prolistoval a zaujalo mě to.Pak jsem ji celou pozorně přečetl a chytlo mě to.Pak jsem jel na setkání kamenářů do Libčan a byl jsem "ztracen" ... :D :D
Japonci jsou zvláštní.Myslím,že po staletí v sobě skrývají city a emoce a navenek je projevují právě v takových oborech umění jako jsou suiseki,bosaje,kaligrafie,čajový obřad atd. atd. Jsou to silné pocity,mistrovsky zvládnuté a vložené do tvorby kamenů,rostlin,písma...
Já to tak vidím a přímo to tak cítím-a to je to,co mě na tom tak hrozně přitahuje a baví. Vím,že nejen mě ta jistá
mystika Dálného východu,chytla a už nepustí do konce života.O tom jsem přesvědčený.
Takže ti tak trochu upřímně závidím.Jsi asi o 2O let mladší než já,takže pokud ti nadšení pro suiseki vydrží,budeš mít tím pádem o 20 let víc radosti a potěšení z umění,jakým suiseki jsou.A jak píše Tomáš výše:přijeď v lednu do Libčan a uvidíš...
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Zpět na tvorba