Nález k diskusi V.

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Nález k diskusi V.

Příspěvekod homola v 23.09.2008 12:37:35

http://personal.auna.com/bonsaipep/suiseki.htm

Klikací linky dole. Jsou tam japonské věci, z tradičních nalezišť a japonských typů kamenů.
homola

Příspěvekod Kulhavý v 23.09.2008 19:48:15

Díky,Tome,za pěkný odkaz.Na fotky pěkných suiseki se vždy rád podívám.Některé kameny jsou velmi pěkné.A kupodivu se mi i velice líbilo také biseki KIKKA-ISHI (sedmé foto od spoda).

Pro diskuzi by mě zajímal ten SETAGAWA-TORA-ISHI (patnácté foto od shora).Jako krajinný kámen je moc pěkný,jen ta barva mi připadá poněkud nevěrohodná.A na TORA-ISHI se mi zdá,že ty pruhy jsou takové rozplizlé.
Bavil jsem se na toto téma posledně s Igorem a i on mluvil v tom smyslu,že ty pruhy by měly být,jak to říct,prostě vyhraněné,přesně navazovat jeden na druhý.Co si o tom myslíš?
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod homola v 24.09.2008 07:24:38

Nevím, jak to má být. Igor žádnej kámen z řeky Seta snad ani nemá. Třeba to budou kyselé hrozny. :-) Já bych i tenhle kámen do sbírky bral.

JInak, můj favorit je asi tohle:
http://personal.auna.com/bonsaipep/kamuikotanishi.jpg
homola

Příspěvekod Bican Jaroslav v 24.09.2008 13:53:30

Také u mě je favoritem kámen označený Tomášem a jako další bych vybral
http://personal.auna.com/bonsaipep/akatanba.jpg
Líbí se mě tmavěhnědé kameny a tento má navíc i dvojí strukturu materiálu
Kámen je 52 cm dlouhý a 22 cm široký a tak by mě zajímala spodní strana, zda se jedná o přirozené plochý kámen či zda byl spíše upraven oříznutím ši obroušením
Bican Jaroslav

Příspěvekod Kulhavý v 24.09.2008 18:57:32

Jo jo,koukal jsem na ně,tyto kameny jsou asi nejlepší.Pravé suiseki.A taky tento se mi moc líbí: http://personal.auna.com/bonsaipep/kamogawa1.jpg

Ješte k tomu TORA-ISHI: takže pokud budu mít štěstí a získám podobný kámen ale nebude z řeky Seta,nelze jej nazývat Tora-ishi?
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod homola v 25.09.2008 07:49:48

Jo, tyhle dva jsou samozřejmě taky super. Mě na tom "mojem" kameni zaujala ta průrva, nebo co to tam je.

Tora je klasifikační název, ne? Spíš podskupina nějaký krajinný kategorie.
homola

Příspěvekod homola v 25.09.2008 09:59:04

Jo, BTW., skoro bych se vsadil, že třeba tohle
http://personal.auna.com/bonsaipep/yamagata.jpg
bude dost poupravovaný (řezání, chemie atd.). Poněkud v rozporu s tím, co říkala Hitomi Kawasaki v Libčanech.

Anebo je to Čína. Podobnej čínskej kámen jsem už někdy někde viděl.
homola

Příspěvekod Kulhavý v 25.09.2008 10:51:52

Tora-ishi asi nebude podskupina krajinných kamenů,je to kámen se vzorem tygří kůže,myslím,snad se nepletu.Ale to je jedno,šlo mi jen o to,jestli lze takový kámen označit za tora-ishi i když není z řeky Seta.

A ten kámen v odkazu je zvláštní,z fotky toho není moc poznat.Ta bílá hornina je křemen nebo vápenec...? Vybělený chemií to asi bude ale možná že řezaný ani není,dai je masívní a vysoká,takže se do ní "schovají" i větší nerovnosti základny.Alespoň mě to tak připadá.
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

2 Milan:

Příspěvekod homola v 25.09.2008 11:13:21

Tak jsem to nějak myslel, jako že to není přímo samostatná skupina a není to ani naleziště. Blbě jsem to napsal. Nejspíš by Tora mohla být teda i objektový kámen, ale bylo by něco k tomu - sugata, mushigata, funagata, kuzuya atd.

Na té yamě je to IMO křemen. Bělenej. Možná, že Japonci lžou. Předládají nějakou oficiální verzi, jak se to dělá a dělaj to jinak. Jestli je tohle vybělený vodou a sluncem.....
homola

Příspěvekod Kulhavý v 25.09.2008 11:50:19

Taky si myslím že je bělený, ale čert ví...
Ještě budu otravovat s tím Tora-ishi.Prostě mi to nedá.Chci v tom mít jasno.Pokud lze nějaký kámen charakterizovat a kategorizovat,pak chci vědět přesně,kam ho zařadit.
Vidím tu totiž zásadní rozpor v tom,je-li to vůbec suiseki a ne biseki.
Jak jsem k tomu dospěl?
V mně dostupné literatuře a i např. na stránkách p. Šeráka je Tora-ishi
zařazeno do BISEKI (to má dvě kategorie,barevné kameny a povrchové kameny-zde je uvedeno Tora ishi.)
Jenže na setkání v Libčanech říkal Igor Bárta,že jakýkoliv kámen,který není mechanicky upravován (řezání,broušení,leštění...) a splňuje ostatní kritéria je SUISEKI.

Řekněme,že tento konkrétní Tora-ishi není mechanicky upravován.Tak a teď mi řekněte-je to teda suiseki nebo biseki???
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

2 Milan:

Příspěvekod homola v 25.09.2008 15:02:15

Je to suiseki. Jje tu dominantní ten tvar, a ne ty čáry. Biseki se sbíraj (leštěj, brousej, vysekávaj) kvůli obrázkům. U suiseki není kresba hodnotícím kritériem (jen tvar, kvalita, povrch, stáří a barva.)

(To je rádobychytrost, kterou jsem vyčetl a vyslechl od lidí, kteří se v tom orientují.)
homola

Příspěvekod Kulhavý v 25.09.2008 18:16:18

Jo,jasně,nechal jsem se unést...ten tvar je určující,prvotní je ta hora...pravda.

Tak jinak,opravdu naposledy na téma Tora-ishi :D. Představ si ten kámen bez té hory,jenom tu část v pravo,s těmi pruhy.Jinak řečeno:našel bych beztvarý kámen ale s dobrou kvalitou povrchu a s úplně stejnými pruhy.Prostě Tora-ishi.A teď:

1)kámen pouze vyčistím,udělám dai a vystavím-bude to suiseki.
2)kámen třeba zabrousím,chemicky vyčistím,mechanicky vyleštím do lesku,vložím do dai a vystavím-bude to biseki.

Vím,že už s tím otravuju(tajně doufám,že to zajímá i někoho dalšího...),
ale teď mi řekni,jak by to bylo v tomto případě?Podle toho co vím a co jsem slyšel,jsou obě varianty vlastně možné a i správné.Nebo ne?
Naposledy upravil Kulhavý dne 25.09.2008 18:48:37, celkově upraveno 1
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod Kulhavý v 25.09.2008 18:34:05

Teď mě konečně trklo,proč s tím mám takový "problém".Nejde totiž vůbec o ten tora-ishi ale o to,jak se kameny zařazují.Myslím ty barevné a povrchové.Někdo je řadí mezi suiseki,někdo mezi biseki.Takže jak to teda je...?

PS:teď mě taky napadlo,že pokud povrchové kameny patří mezi suiseki,tak tím,že povrchový kámen mechanicky upravím a vyleštím,udělám z něj biseki.Je to vůbec možné a přípustné?

Tak teď v tom mám teprve guláš...
Kdokoli máte na tento problém nějaký názor a myslíte,že víte jak to je,připojte se-rád bych v tom měl jasno...
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Zpět na tvorba