Dai-dodělat nebo vyhodit?

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Dai-dodělat nebo vyhodit?

Příspěvekod Kulhavý v 29.06.2008 20:13:13

Začal jsem dělat na své druhé dai.Vše jsem si promyslel,jen jsem si nebyl jistý,jak naložit s místem,kde kámen hodně vybočuje z jinak pěkného obrysu(viz foto)-vrchol tohoto vybočení jde totiž šikmo nahoru a i po zapuštění bude asi 1 cm nad horní hranou,to bylo jasné hned na začátku.Proto jsem si řekl,že když bude toto vybočení tak jako tak
"v luftu",povedu obrys dai jakoby tam to vybočení nebylo,tzn. že toto vybočení bude zcela ve vzduchu,mimo obrys dai.Těď jsem ve fázi(viz foto)
kdy je kámen osazen a dai vyříznuta,síla lipového prkénka bude po rozříznutí poloviční.Avšak už si nejsem jistý,jestli nebyla chyba dai takto tvořit.Neměl jsem předsi jen dai rozšířit i pod to vybočení,byť by bylo stále ve vzduchu-ale pod ním by byla dai!Každý názor vítám,počkám na vaše reakce a pak se rozhodnu.Teď práci na dai zastavím,kdybych ji musel předci jen nakonec vyhodit,ušetřím si alespoň ohromnou spoustu práce.
Tak pište,jak se vám tato situace jeví!
Přílohy
suiseki 001.JPG
suiseki 005.JPG
suiseki 006.JPG
suiseki 007.JPG
suiseki 008.JPG
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod Hery v 30.06.2008 09:55:55

Uvítal bych foto, které není z nadhledu...aby bylo lépe vidět to vybočení a celkový vzhled. Třeba kdyby fotka 'suiseki 005.JPG' by byla dobrá, kdyby nebyla z nadhledu. Díky (Pozn.: Pokud byste sem vložil fotky z vodorovné polohy pokusím se udělat virtuál...)
Ať Vám bonsaje pěkně rostou...
Hery

Příspěvekod homola v 30.06.2008 10:55:59

Jestli to dobře chápu, tak je tam ten převis, kterej je poměrně vysoko na hranou daiza. No, už se to tu taky probíralo. Vždycky je lepší, když dřevo obtéká celou dolní základnu kamene. U lípy je výhoda, že tam můžete vlepit čep, který zasmirkujete dohladka.
Už bych to takto nechal, ale správně to úplně není. Přivezte to v září do Libčan. mrknem na to.
homola

Příspěvekod vlado v 30.06.2008 13:06:05

Ahoj Milane, samotný kameň vyzerá zaujímavo aj farba sa mi páči. Podložku by som spravil pod celý obrys kameňa a nechal by som ju mierne pokračovať v línii kameňa,neorezal by som ju kolmo dole potom by sa lepšie asi tvarovali aj nožičky, ale podložiek sa dá spraviť aj desať 8) tak nech sa ti darí.
vlado

Příspěvekod Kulhavý v 30.06.2008 17:12:10

Díky všem za odpověď.Ten nápad s tím čepem je fakt dobrý,byla by to asi dost náročná práce ale výsledek by mohl stát za to.Pokud bych šel touto cestou,určitě bych hranu dai dovedl až pod okraj toho vybočení,tzn.
tu díru bych zcela vyplnil dřevem.Asi by to bylo to nejelegantnější řešení,byť pracné.
Hery:udělal jsem pro tebe :) ještě 2 fotky té "díry".Pokud z toho nějaký virtuál uděláš,budu jenom rád.
Aha-tak fotky zatím nebudou-překročil jsem kvótu 3MB... PROSÍM ADMINA O NAVÝŠENÍ PŘIDĚLENÉ KVÓTY! DÍKY!
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod Kulhavý v 01.07.2008 19:59:08

Hery: tak mi byla navýšena kvóta,takže tady jsou ty slíbené dvě fotky.
Přílohy
sui2 001.JPG
sui2 002.JPG
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod Tibor Opat v 03.07.2008 18:03:12

Ahoj Milan.
Ja sa snazim takyto problem riesit tak ,ze dai nema rovnu hornu hranu. Pri zapusteni kamena sucastne uberam aj z hrany dai, dovtedy, kym tu vyvysenu spodnu cast kamena nedostanem na drevo. Potom ma horna hrana dai zvlnenu hornu hranu podla linie kamena.
Přílohy
P1010344.jpg
Spodna hrana kamena ide hore.Osadzam dovtedy kym sa hrana dai nedostane na kamen.
P1010341.jpg
Hotovy dai s nerovnou hornou hranou. Dost mi tu ale vadi, ze v predu chyba jedna nozicka.
P1010337.jpg
Vyrobil som inu dai, aj s nozickou v predu.Je robustnejsia. Teraz ma Toyama ishi dve dai.Co neni na zavadu.
P1010339.jpg
Esce na inom podklade. Dai sa bude samozrejme morit, lakovat. Je to lipa. Prva dai je orech. U lipy si clovek nemoze dovolit take detaily, jak u tvrdeho dreva.
Tibor Opat

Příspěvekod Kulhavý v 04.07.2008 17:04:34

Ahoj Tibor!
Chápu jak to myslíš s tím snižováním hrany dai.Zvlněná hrana dai je vždy velice efektní a moc pěkná.Obávám se jen,že je to za hranicí
mých manuálních schopností...alespoň prozatím.
A jak by jsi tedy řešil situaci s tou mojí dai?Mám to nechat tak jak to je a dodělat ji,nebo zkusit vlepit ten čep a pak to dodělat nebo vyhodit a začít úplně znova...?
Dík za odpověď.
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Zpět na tvorba