Petr Hájek 05.03.2024 jezírka & koi

Nadzemní okrasné jezírko

Nemůžete na pozemku kopat do hloubky, popř. hledáte nějaké kreativní řešení vody v zahradě? Inspirujte se v naší reportáži.

Tato vodní nádrž je naprosto promyšleným dílem, v podstatě součástí domu. To je vidět i na tom, že její stěny mají stejnou barvu jako fasáda a dekorativní je také rohový obklad z kamenných pásků. Proč stojí zrovna tady a jezírko není jako mnoho jiných v zemi? Odpověď je v podstatě velice jednoduchá!

Nadzemní okrasné jezírko jako unikátní nápad pro vodu v zahradě s možností chovu Koi nebo karasů

DŮVODY OBČAS ROZHODUJÍ

Pokud bychom se podívali na satelitní snímky nemovitosti a jejího okolí, zjistíme, že kus od domu stojí malý zahradní domek, do kterého je přivedena voda včetně elektrické energie. A jak už to bývá, rozvody vedou přímo pod nadzemní nádrží! Nebylo tedy možné kopat do hloubky, což je první důvod zhotovení tohoto neobvyklého díla. Dalším je pak fakt, že patřím mezi milovníky psů, kteří by jistě nevynechali jedinou příležitost, jak se v jezírku namočit či si na jeho březích hrát. Proto jsem se rozhodl, že nádrž postavím vedle posezení u domu.

TECHNICKÁ STRÁNKA STAVBY

Základem stavby (vnitřní rozměry jezírka jsou 2 m délka, 1 m šířka a 80 cm hloubka) je cca 10 cm silná betonová deska. Na ní jsou pak ze ztraceného bednění postaveny stěny. Zhotovit základní kostru nádrže nebylo nic složitého, problémy nastaly až z hydroizolací, kterou jsem podcenil a z hlediska volby správného materiálu 3x předělával. To už jsem byl dostatečně poučen a zvolil klasickou jezírkovou fólii, která ale byla v kuse. Protože po vložení do prostoru jezírka vytvořila spoustu „faldů“ a záhybů, které se špatně čistí, plánuji na letošní rok definitivní verzi hydroizolace. Pozvu odbornou firmu a nechám jezírko „vyvařit“ na míru. Na takto vytvořenou izolaci pak plánuji umístit další vrstvu, tentokráte již čistě estetickou. Položím na ni tzv. kamínkovou fólii, což je materiál, který má na sobě nalepen dekorační štěrk.

Nadzemní okrasné jezírko je umístěno u domu, hned naproti posezení. Zatím ještě bez obložení.

DALŠÍ KROKY REALIZACE

Zároveň s novou izolací musím udělat ještě jednu věc, a sice do základové desky vyříznout otvor a na jeho půdorysu prohloubit o něco málo dno. To je teď naprosto vodorovné, což ztěžuje úklid nádrže. Voda se nikam nestahuje a já ji pracně vybírám plastovou lopatkou na smetí. Součástí rekonstrukce (doufám, že poslední), bude i nová třístupňová filtrace, kterou umístím do prostoru mezi domem a stávajícím jezírkem. Zakrýt ji chci dřevěným molem, takže okolí nádrže bude zas o něco hezčí. Voda z ní poteče do dvou štěrkových polí, v nichž porostou kosatce. Bude to nástin takové malé regenerační zóny, která pokvete!



CO DĚLÁ JEZÍRKO V ZIMĚ?

Možná vás zajímá, jak se jezírko chová v zimě a zdali mráz stavbu nepoškozuje. Provoz během vegetačního klidu jsem vyřešil jednoduše. Protože jsou v jezírku chovány ryby, musím vodu prokysličovat a hladinu udržovat nezamrzlou. Základem zařízení, které to zabezpečí, je jednoduchý plovák z polystyrénu, v němž je zapuštěna fontánka. Ta neustále vytváří jemný proud vody, který dopadá na hladinu a ta tím pádem nezamrzá. Nastane-li velká zima a fontánka začíná zamrzat, vypojím ji a na hladině ponechám polystyrénovou desku. Tou pak stačí čas od času pohnout a hladina je opět volná!

POHED POD HLADINU ANEB KDO VE VODĚ BYDLÍ

Do jisté míry je u této nádrže unikátní i pohled pod hladinu. Tady vidíme pod vodou různé kameny a několik tvarovek, ztraceného bednění. To vše slouží jako přirozený úkryt pro chované ryby (karásky, být by tu ale mohli i menší Koi), vodní šneky, a tak trochu netradiční raky. Ti nejsou domácího původu, ale cizokrajní. V tomto jezírku však velmi dobře prospívají, tak proč je tam nemít. Veškeré obyvatelstvo vodní nádrže v ní zůstává i přes zimu, nemám totiž možnost odlovu a zimování třeba v garáži. Jisté problémy s teplotou vody by se daly očekávat i v létě, kdy by se mohla přehřívat. Nikdy jsem teplotu vody neměřil, pocitově ji odhaduji na cca 25–27 oC, navíc jezírko je na severní straně domu, který tak stíní.Detailní pohled pod hladinu jezírka, ve vodě jsou vidět i úkryty pro chované ryby...

Věříme, že jste se v naší reportáži inspirovali, snažili jsme se vám poradit, jak vybudovat okrasné jezírko i s rybami bez nutnosti shánět jakýkoliv bagr a třeba i bojovat se spodní vodou.