V. Wiesner: Výstava ČBA v Olomouci - první ohlasy

První hodnocení VIII. celostátní výstavy bonsají a suiseki České bonsajové asociace pohledem prezidenta Bonsai klubu CZ...
12.10.2005  přečteno: x,  kat.:bonsaje
<<< zpět na článek

Vaše jméno
Titulek příspěvku
text příspěvku

jako ochranu před nežádoucími příspěvky vložte, prosím, do následujícího pole
číselně vyjádřený součet číslic jedenáct a devět


12.10.05 11:14 m.k. Re: Otázka umění
Děkuji za reakci: ano, překlad je nevyhnutelný, a právě proto problematický: je v tom možné také vidět jakýsi evropský kulturní imperialismus. Stejně tak Japonci neznají rozdělení mezi přírodou a kulturou. A krásné pro Japonce není to, co je pro nás "přirozené", ale naopak to, co bylo člověkem ("kulturou") nějakým způsobem "vylepšeno" (viz japonské zahrady, způsoby servírování, bonsaj). Podle mě nikdo, kdo se bonsajím věnuje "opravdově" nepotřebuje žádnou dodatečnou legitimizaci prostřednictvím toho, že svou činnost nazve uměleckou činností. Přitom je tento trend v Evropě až příliš znatelný (dozvídáme se jen o tom, jak je někdo kreativní, ale o tom, jestli umí rostliny také pěstovat, se nedovídáme nic). To byl také smysl mé reakce: bez nálepek to bude lepší.
Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů