V. Wiesner: Výstava ČBA v Olomouci - první ohlasy

První hodnocení VIII. celostátní výstavy bonsají a suiseki České bonsajové asociace pohledem prezidenta Bonsai klubu CZ...
11.10.2005  přečteno: x,  kat.:bonsaje
<<< zpět na článek

Vaše jméno
Titulek příspěvku
text příspěvku

jako ochranu před nežádoucími příspěvky vložte, prosím, do následujícího pole
číselně vyjádřený součet číslic jedenáct a devět


11.10.05 08:49 P. Horn Otázka umění
Nesouhlasím s názorem pana Kotáska. Jediné v čem mám pravdu je to, že v Japonsku není klasické rozdělení na to co je a to co není umění. Vnímání přírody a okolí vůbec je v Japonsku a zemích Dálného východu zcela odlišné. Především člověk se nepovažuje za něco nadřazeného, ale pouze za součást přírody. Z tohoto důvodu je potřeba východní způsob vnímání přírody překládat do našeho evropského myšlení a škatulkování. Začlenění bonsají umění je tedy pouze jakýmsi „překladem“ do našeho systému. Přirovnání bonsají k umění pak nejlépe vystihuje vztah člověka a kousku přírody, který člověk vyzdvihuje. Srovnání lze nejlépe vidět na vnímání čisté přírody – pralesa. Zatímco Evropan v pralese vidí pouze činnost přírody bez zásahu člověka, Japonec toto vnímá jako krásu, která přeložena do naší řeči jest uměním. Jablka a hrušky vnímáme primárně jako potravu. Těžko někdo bude doma mít vystavené jablko v tokonomě. U jablek si ceníme jejich výživného hodnoty a chuti a zdravého vzhledu. Na jablku však nemůžeme realizovat naše představy a uměleckou invenci. Naším přímým působením můžeme jablko pouze vyleštit, ovšem tím se těžko dostane na úroveň bonsaje.
Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů