úvodní strana

Václav Wiesner: Vánoční výstava v Celetné

Blíží se doba nejkrásnějších svátků v roce a s nimi i tradiční vánoční výstavy. Pojďte se s námi na jednu podívat ...
26.11.2005  přečteno: 1004x,  kat.:ostatní

Až do 2. ledna 2006 je otevřena 26. vánoční výstava v podzemních prostorách paláce pánů Hrzánů z Harrasova, Celetná 12, Praha 1. Výstavu pořádá firma Bonsai servis Praha, šéfem firmy je Blahoslav Lukavec, který tuto výstavu,jako vždy pořádá s celou rodinou. Druhým frotmenem akce je Jiří Kubec, tvůrce který v létě staví zahrady, evropské i japonské a v zimě vytváří atmosféru starou přes dva tisíce let.

Překvapením letošní výstavy je mlýn, v suteréních prostorách je nainstalováno velké mlýnské kolo. Náhonem se na něj přivádí proud vody a kolo se otáčí, voda odtéká do jezírka. Ve třech suteréních podlažích jsou výstavní prostory, kde se vystavuje vše, co k vánocům patří. Výstavy se zúčastňuje celkem 155 lidových tvůrců. Výstava má i doprovodný program, uskuteční se setkání nositelů lidových tradic, proběhne řezbářské a krajkářské symposium. Na výstavě se předvádí ukázka různých lidových výtvarných prací. Kdo má rád vánoční staré zvyky, obyčeje a historii s tím spojenou, lze výstavu vřele doporučit.Výstava je otevřena denně od 9 do 18 hodin. Další vánoční výstavu v Praze v Botanické zahradě Na Slupi připravuje Petr Herynek.

Plakát výstavy - Lenka DoubravskáPalác pánů Hrzánů z  HarasovaVánoční hrzánská pasáž Vstup na výstavuMlýnské koloRybník pod mlýnemŘeditel výstavy Blahoslav LukavecSlávek Lukavec s Petrem HerynkemDruhý muž výstavy Jiří KubecP. Herynek se zdraví se starými přáteliJiří Koželuh se synemZ mlýnice se jde po schodech do výstavní síněSvatá rodina ve dřevěVánoční polazLidový betlémU betlémaTři králové - Naděžda KotrčováPapírový andělíčekVánoční ornamentyChlapec s lucerničkou - Lenka DoubravskáStará vesnice v zimě - Lenka DoubravskáTři králové u betléma - Lenka DoubravskáVánoční okno

P.S.: Dovedu si předem představit, jak někteří diskutující k tomuto článku kladou připomínku, či dotaz, zda tato výstava patří - nepatří na tento web a jak to souvisí s bonsajemi atd. Jak známo vše souvisí se vším, například v japonské zahradě je celý vesmír. Není zapotřebí to zdůvodňovat surrealismem a podobně. Před 25 lety byl založen první Bonsai klub v Praze, moudrý Zdeněk Hrdlička s Petrem Herynkem založili v roce 1980 tradici pořádání vánočních výstav. První výstava kterou Bonsai klub Praha pořádal, byla právě vánoční výstava. Zakladatelům klubu se podařil v pravdě husarský kousek, když v době vlády temné komunistické strany, klub založený pod křídly národní fronty, jinak to nešlo, pořádal výstavu s křesťanskou tematikou, což komunisté potlačovali. Dr. Hrdlička dostal do stanov klubu pod národní frontou odstavec, že klub bude v zimě pořádat výstavy, na kterých bude návštěvníky učit vidět krásu v prostých věcech, co vyrobily lidské ruce a komunisté nemohli zakázat výstavu betlémů.

Hlavně co na tento web patří nebo nepatří rozhoduje jen jeho majitel a redaktor.V diskusi k článku o kamenech které nabízí pan J. Trčka diskutující předvedli, že nechápou zásady podnikání. Každý si dnes může založit www stránky a pak si jako majitel rozhodovat, co tam dá nebo nedá …